Polskie Radio
Section05
Związek Sowiecki

Chiński dyplomata podważa suwerenność państw b. ZSRS. Prezydent Duda: te kraje mają ugruntowaną państwowość

Kraje wchodzące w skład byłego ZSRR mają ugruntowaną państwowość - w ten sposób prezydent Andrzej Duda odpowiada na słowa chińskiego ambasadora we Francji. W niedawnym wywiadzie dla francuskiej telewizji Lu Shaye stwierdził, że suwerenność państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina, de facto nie ma umocowania w prawie międzynarodowym. Andrzej Duda ocenił, że tego typu wypowiedzi świadczą o "zagalopowaniu się w poglądach".
Zobacz więcej na temat:  Chiny ŚWIAT Mongolia Związek Sowiecki Europa Azja Andrzej Duda

"Wspólna nienawiść do Polski". Historyk o współpracy czerwonej Rosji i burżuazyjnych Niemiec po I wojnie światowej

25 lipca 1932 roku w Moskwie został zawarty polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Stosunki między Polską a Rosją w latach poprzedzających, po wojnie polsko-bolszewickiej i po pokoju ryskim, nie były najlepsze. - Droga do Europy dla rewolucji komunistycznej prowadziła zawsze przez Polskę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Niemcy Związek Sowiecki

Żaryn: Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy informacyjnej wymierzonej w Polskę

"Rosyjskie instytucje odpowiedzialne za działania w obszarze polityki pamięci intensyfikują przygotowania do nowej ofensywy informacyjnej, która będzie działała na niekorzyść Polski" - napisał na Twitterze ełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn dezinformacja serwis wschodni Rosja ŚWIAT Europa HISTORIA Związek Sowiecki

Rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir. Historyk: liczba polskich ofiar tych represji przekroczyła milion

- 10 lutego 1940. r. to data symbol, kojarzona z deportacjami Polaków na Sybir, ale w zasadzie finalizowała ona przygotowany wcześniej przez Sowietów cały proces wywózek - mówi w 83. rocznicę wydarzeń kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dr Marcin Zwolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Rosja Syberia II wojna światowa Związek Sowiecki

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR Związek Sowiecki polityka historyczna

Państwa bałtyckie usuwają radzieckie pomniki. Trwa desowietyzacja przestrzeni publicznej

Koniec sowieckich monumentów w części Europy. W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - wprowadziły szereg zmian prawnych umożliwiających usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników, jako symboli okupacji i zniewolenia, i grobów.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki komunizm zbrodnie sowieckie pomniki Litwa Łotwa Estonia ŚWIAT Europa

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Sowiecki Związek Radziecki Bogumiła Berdychowska hołodomor

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona

Zapomniane Orlęta. Bohaterska obrona Grodna w 1939 roku

Choć nie mieli broni przeciwpancernej, czołgów, artylerii ani lotnictwa, postanowili bronić swojego miasta przed nacierającymi Sowietami. 83 lata temu dobiegły końca walki o Grodno, podczas których ludność cywilna, wspierana przez nielicznych żołnierzy, przeciwstawiła się nieprzyjacielowi ze wschodu. W 1939 roku żadne inne miasto nie broniło się przed Armią Czerwoną tak długo.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita zbrodnie sowieckie kampania wrześniowa 17 września 1939 ZSRR Związek Sowiecki