Polskie Radio
Section05
aktor

Marta Lipińska: jestem przede wszystkim człowiekiem teatru

- Przewagę teatru nad innymi dziedzinami sztuki było doskonale widać, gdy skończyła się pandemia. Ludzie ruszyli do teatru, mieliśmy pełne sale, wielką jego zaletą jest ten żywy kontakt. Takiego rodzaju sztuki nic nie zastąpi. Niektóre przedstawienia gram po raz setny, czasem jestem już tym zmęczona. Jednak myślę, że ci, którzy przyszli są tu pierwszy i jedyny raz, gram dla nich - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Teatru Marta Lipińska Tomasz Mościcki Dwójka TEATR aktor aktorstwo aktorzy

"Emilian Kamiński. Reżyser marzeń" - wyjątkowa książka na 15-lecie Teatru Kamienica

- Rozpoczynając tę rozmowę usłyszałam od pana Emiliana: "pytaj o wszystko, najwyżej nie odpowiem". Odpowiedział na wszystkie pytania, przy autoryzacji z niczego nie zrezygnował. Chciałam, aby to była rozmowa bliska i przyjacielska, dałam się ponieść chwili i tego co między nami w tym czasie się wytworzyło - mówiła w Dwójce Patrycja Pawlik, autorka książki "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń".
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński Teatr Kamienica Jakub Kukla Dwójka justyna sieńczyłło TEATR aktor aktorstwo aktorzy Patrycja Pawlik

Od Seana Connery'ego do Daniela Craiga, czyli sześć twarzy Jamesa Bonda

Niewiele rzeczy tak rozpala dyskusje konsumentów popkultury, jak wybór kolejnego odtwórcy roli Jamesa Bonda. Choć od pierwszego filmu o brytyjskim szpiegu minęły 62 lata, każdy nowy Bond to reinkarnacja głównego bohatera w ciele mężczyzny w sile wieku. Dzięki temu agent Jej Królewskiej Mości może pozostać wiecznie żywy, a co za tym idzie - wiecznie przynosić zyski.
Zobacz więcej na temat:  James Bond HISTORIA kino Wielka Brytania szpieg szpiegostwo służby specjalne wywiad kultura masowa Sean Connery Roger Moore George Lazenby Timothy Dalton Daniel Craig Pierce Brosnan Ian Fleming ekranizacja literatura aktorzy aktor aktorstwo

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Posłuchaj archiwalnych nagrań Krzysztofa Kowalewskiego

Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski Marta Lipińska Polskie Radio TEATR FILM KULTURA Teatr Polskiego Radia wspomnienie aktorzy aktor aktorstwo Janusz Kukuła Wiktor Zborowski Andrzej Zieliński

Rusza 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - festiwalowa gala na początek

- Z jednej strony mamy dużo propozycji nowoczesnych, eksperymentalnych brzmień, a z drugiej wykonawców klasycznej piosenki. Bierzemy pod uwagę również to, jak w tym wszystkim zachowuje się słowo. Gala odbędzie się na początku, a nie na końcu festiwalu, to nasza wielka rewolucja - mówiła w Dwójce Agnieszka Szelega-Kolerska, rzeczniczka prasowa 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej Jakub Kukla piosenka Dwójka aktorstwo aktor aktorzy śpiew KULTURA Agnieszka Szelega-Kolerska Jacek Bończyk

Tantiemy dla aktorów. Jest reakcja ministra kultury

Kwestia wpisania do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiem za reemisję dla aktorów może być podjęta przez Sejm. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, komentując apel artystów zrzeszonych w Związku Artystów Scen Polskich, powiedział, że minął czas, kiedy można było się zgłaszać w procesie legislacyjnym ze wszystkimi uwagami, i do tej pory temat reemisji się nie pojawił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Bartłomiej Sienkiewicz aktor aktorzy tantiemy internet polityka legislacja streaming Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejm

Henryk Bista. "Teatr był dla niego sednem pracy aktora"

- Zawsze się dziwię, gdy słyszę, że Henryka nazywa się aktorem drugiego planu. Dla mnie zawsze był  pierwszoplanową postacią, bo każdą swoją rolę potrafił doskonale wyeksponować i wspaniale wypełniał tę przestrzeń, którą otrzymywał w sztuce. To był po prostu bardzo dobry aktor – mówiła aktorka Olga Sawicka na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL historia teatru aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR kino Gdańsk

Gala oscarowa 2024 w portalu Polskiego Radia i na antenie radiowej Jedynki

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję "Noc oscarowa" poświęconą gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jan Pachlowski Marcin Radomski Krzysztof Kwiatkowski Piotr Ratajczak Bodo Kox Paweł Maślona Leszek Bodzak Joanna Kuś Małgorzata Karpiuk Martyna Podolska Paweł Sztompke Oscary 2024 FILM kino gala aktorzy operatorzy scenariusz reżyseria dźwięku reżyser aktor aktorstwo Polskie Radio

W roli głównej – Krzysztof Gosztyła

"W roli głównej” dziś spotkanie z Krzysztofem Gosztyłą, którego głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych spośród wszystkich aktorów, których usłyszeć można w radiowych słuchowiskach. Różnorodność ról w emploi Krzysztofa Gosztyły sprawia, że jego głos łączy też gusty i pokolenia. Z odcinka dowiemy się chociażby - czy istnieje coś, co spaja wszystkie te role?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gosztyła aktor aktorstwo

"Tyle co nic" - uniwersalna opowieść o człowieku. "Tu nie ma dobrych i złych" [WIDEO]

- "Tyle co nic" to uniwersalna opowieść o człowieku. W mieście mamy takie same problemy i rozterki, ta mała społeczność wyciąga to wszystko na wierzch, łatwiej o tym opowiedzieć. Tam na wsi wszyscy się znają, kiedyś mieliśmy nasze osiedlowe społeczności, a teraz trudno o "dzień dobry" na klatce schodowej - mówiła w "Poranku Dwójki" aktorka Agnieszka Kwietniewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek kino Agnieszka Kwietniewska Artur Paczesny aktorzy aktor aktorstwo Grzegorz Dębowski konflikt pokoleń FILM KULTURA

Spektakl "Ku światłu (Alla luce)". Robert Talarczyk: widzenie jest darem czy przekleństwem?

- To pytanie będą sobie zadawać sami widzowie i na nie odpowiadać. Duch Grotowskiego unosi się nad Teatrem Śląskim. Jestem szczęśliwy, że wspólnie możemy tworzyć kolejny niezwykły spektakl. Roberto Bacci to legendarny reżyser, który współpracował z Grotowskim, na próbach zachwycałem się tym, jak on pracuje z naszymi aktorami. Ta wspólna realizacja z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu to spełnienie kolejnego marzenia - mówił w Dwójce Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski aktor aktorzy aktorstwo Dwójka Robert Talarczyk Dariusz Maj Jakub Jamrozek

Biografka Mieczysława Czechowicza: był zwierzęciem estradowym i miał świetny kontakt z publicznością

- Mieczysław Czechowicz był introwertykiem, co nie licowało z tym, co proponował widzom jako aktor. Na scenie się otwierał, jednocześnie grał w komedii, Kabarecie Starszych Panów w telewizji, w sztukach Mrożka w Teatrze Współczesnym. Z dobrym skutkiem próbował wszelkich gatunków i to naraz. Trudno było na niego spojrzeć z jednej strony. Zmarł, mając 61 lat, doskonale wykorzystał dany mu przez los czas - mówiła w Dwójce Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka biografii Mieczysława Czechowicza.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktor aktorstwo Dwójka Jakub Jamrozek biografia Hanna Faryna-Paszkiewicz

W roli głównej – Stanisław Brudny

W nowej serii podcastów Archiwum Polskiego Radia "W roli głównej" spotykać będziemy się co dwa tygodnie z wybitnymi ludźmi kina i teatru, często szczególnie zasłużonymi również dla Polskiego Radia. "W roli głównej" dziś Stanisław Brudny, którego twórcza pasja, mimo iż jest to aktor w sędziwym już wieku, sprawia że obok teatru, kina i słuchowisk radiowych, nie stroni on także od nowych form przekazu - głos Stanisława Brudnego usłyszeć można chociażby w dubbingu gier komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brudny aktor

Rafał Zawierucha i królowa fars. To nieprzewidywalny spektakl o teatrze i aktorach

Rafał Zawierucha wystąpił premierowo w spektaklu "Czego nie widać", który nazywany jest królową fars. - Trzeba po prostu mieć miłość do teatru, żeby wgłębić się w to po uszy albo nawet po czubek głowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o odnalezieniu się w nowej roli. Dlaczego sztuka wystawiana w Teatrze Komedia jest tak trudna?
Zobacz więcej na temat:  aktor Martyna Podolska Rafał Zawierucha Teatr Komedia w Warszawie Czego nie widać TEATR komedia farsa

Maciej Musiałowski i "Znak". "To utwór o emocjach i o utracie" [WIDEO]

Maciej Musiałowski od dziecka marzył o występie w konkursie Eurowizji. Decyzję u udziale w eliminacjach do Malmö podjął spontanicznie i wysłał swój utwór na chwilę przed zamknięciem zgłoszeń. Piosenka "Znak" ma swoją premierę w czwartek 22 lutego, a nam chwilę wcześniej udało się zaprosić artystę na wywiad. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Maciej Musiałowski aktor Eurowizja piosenka nagrania