Polskie Radio
Section05

aktorzy

"Handlarze gumek" w Teatrze 6. piętro w Warszawie. Katarzyna Dąbrowska: ten tekst jest ogromnym lustrem

- Dla mnie najciekawsze w "Handlarzach gumek" jest to, że pod przykrywką rozmów o gumkach, o pieniądzach, różnych targów, mówimy tak naprawdę o życiu. Ten tekst się doskonale metaforyzuje. Jest dla mnie wielką opowieścią o życiu - powiedziała w audycji "Spotkanie z..." Katarzyna Dąbrowska o spektaklu "Handlarze gumek" w reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Katarzyna Dąbrowska aktorstwo TEATR KULTURA

"Zacząłem od kontaktu ze sztuką radiową". Stefan Friedmann o życiu, twórczości i aktorstwie

Po sukcesie wydanej w zeszłym roku książki biograficznej "70 lat mojego dzieciństwa" na rynku wydawniczym ukazuje się właśnie nowa pozycja jego autorstwa, "Pechowy dzień". "Czas pogody" odwiedził aktor, satyryk, humorysta i pisarz Stefan Friedmann. Książki stały się pretekstem do rozmowy o jego twórczości i aktorstwie.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Stefan Friedmann aktorstwo Matysiakowie satyra literatura

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency – laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Przyznawana jest bowiem za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Statuetka wręczana jest od 2006 roku. Do tej pory otrzymało ją 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Joanna Szczepkowska i Adam Ferency to kolejni wielcy, którzy dołączyli do tego grona.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 joanna szczepkowska Adam Ferency Adam Wojtyszko W POLSKIM RADIU

Twórcy walczą o tantiemy ze streamingu. "Nie domagamy się pieniędzy od rządu i widzów"

Trwają prace nad projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi m.in. o wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zapewnią twórcom i wykonawcom dzieł niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. Przed Sejmem, gdzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, protestowały organizacje zrzeszające twórców filmowych. - To nie jest tak, że twórcy chcą jakichś dodatkowych pieniędzy, których nie dostawali wcześniej - zaznacza reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski aktorstwo reżyser kino film polski Magdalena Boczarska Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona

Aleksander Żabczyński. Największy amant polskiego przedwojennego kina

31 maja 1958 roku w Warszawie zmarł Aleksander Żabczyński - jeden z najbardziej popularnych aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kobiety za nim szalały, a krytycy go uwielbiali. Był nie tylko wielkim artystą, lecz także uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku i bitwy pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne FILM kino historia warszawy

Biografka: trudno powiedzieć, czy Roman Wilhelmi zafascynował mnie bardziej jako aktor, czy człowiek

- Roman Wilhelmi oddał swojej pracy, teatrowi, filmowi i telewizji, absolutnie wszystko. A z drugiej strony miał swoje słabostki, załamania, problemy z nałogami. Ta dychotomia była bardzo ciekawa, trudna do opisania, ale im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej mnie ona wciągała - mówiła w Dwójce Magda Jaros, autorka książki "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roman Wilhelmi biografia książki film polski Jakub Kukla Magda Jaros

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA