Polskie Radio
Section05

alkoholizm

Dlaczego PRL był epoką eksplozji pijaństwa

- Ustrój socjalistyczny rozbudzał pewnej nastroje konsumpcyjne i ich nie zaspokajał. Pokazują to bardzo wyraźnie statystyki. Na początku lat 50. statystyczny Polak wypijał rocznie 1,5 litra alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus. Pod koniec lat 70. było to już 8,6 litra - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Kosiński, autor monografii "Historia pijaństwa w czasach PRL: polityka, obyczaje, szara strefa, patologie".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Polska Akademia Nauk Krzysztof Kosiński Dwójka HISTORIA alkohol PRL

Opłata cukrowa i od małpek. Wiceminister zdrowia: już najwyższy czas na działanie, chodzi o zdrowie Polaków

– Konsumpcja tzw. małpek wzrosta o 20 procent w ciągu ostatnich kilku lat. W naszej ocenie to najwyższy czas, by się temu przeciwstawić. Dlatego proponujemy opłaty od słodzonych napojów i od sprzedaży tzw. małpek – mówi wiceminister Janusz Cieszyński w Programie 3 Polskiego Radia. Dodał, że napoje słodzone może być źródłem nawet 40 procent wszystkich kalorii przyjmowanych przez młodzież i dzieci w grupie, która jest najbardziej narażona na otyłość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Krzemiński POLSKA wybory w Polsce PiS zdrowie

ANALIZA Prowadzenie pod wpływem i podrobienie weksli. Rzecz o upadku Kamila Durczoka

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym oraz podrobienie podpisu byłej żony na wekslu - te dwie sprawy położyły się cieniem na postaci Kamila Durczoka. Znanego dziennikarza po tych wydarzeniach spotkał społeczny ostracyzm. Wczoraj, po raz pierwszy od kwietnia 2019 r., Durczok zamieścił na Twitterze wpis. "Wróciłem. Dostaniecie to, co jestem Wam winien. Dostaniecie prawdę. Dzięki, że jesteście" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  pijani kierowcy oszustwo alkohol sąd policja prokuratura wypadek dziennikarze Katowice areszt POLSKA

Psycholog Małgorzata Surma: młodzi nie potrafią obsługiwać swoich emocji

- Problemem młodych ludzi jest trudność w określeniu własnych granic - twierdzi psycholog, psychoterapeuta Małgorzata Surma. W "Ocalonych" ekspertka wyjaśnia zależność między zdrowymi granicami, których mogą nauczyć rodzice, a późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Porusza także temat "12 kroków" i tłumaczy, co oznacza każdy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński psychologia psychologia dziecięca zdrowie zdrowie dziecka wychowanie uzależnienia depresja problemy społeczne terapia