Polskie Radio
Section05

animacja

Mariusz Wilczyński o swojej wystawie w Zachęcie

- Dotąd nie miałem wystawy rysunków z moich filmów. Jestem niezwykle wdzięczny dyrektor Zachęty, że znalazła w moich filmach wartość, której nie dostrzegałem; wartość tych tysięcy klatek, powielanych żmudnie. Czuję tremę, ale to jest również otwarcie nowego okna, którego wcześniej się nie spodziewałem - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, reżyser animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Wilczyński Paweł Siwek wystawa KULTURA Dwójka

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja

Bajki stare i nowe. Czy pomysł na animację mieli już jaskiniowcy?

Historia animacji sięga bardzo odległych czasów. Sama animacja polega na stworzeniu wrażenia ruchu, czyli ożywieniu sylwetek, które znamy z bajek i filmów animowanych. Obrazki, które widzimy na ekranie wydają nam się ruchome, jednak w rzeczywistości pozostają obrazkami.
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci Lew i Królik w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Alternatywne języki narracji filmowej

W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA kino Klub Trójki FILM

Puenta w puencie goni puentę. "Czarna owca" Aleksandra Pietrzaka

– To, w jaki sposób opowiadam moje filmy, mówi dużo o mnie. Ja taki jestem. Lubię zaskakiwać, dawać dużo od siebie, czasem nadmiarowo – mówił w "Fajnym filmie" Aleksander Pietrzak, twórca komediodramatu "Czarna owca". Reżyser zdradził Ryszardowi Jaźwińskiemu także parę słów na temat swoich przyszłych projektów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski komedia Arkadiusz Jakubik Magdalena Popławska

"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Stanisław chłopi kino film polski malarstwo Beata Kwiatkowska Dwójka

Co czeka polską animację?

Polski film animowany był kiedyś naszym kulturalnym towarem eksportowym. W kraju też wzbudzał zainteresowanie, a nazwiska autorów były powszechnie znane: w kinach, przed projekcją filmów pełnometrażowych, wyświetlano krótkometrażówki lub krótkie dokumenty, plus Polską Kronikę Filmową – dopiero potem serwowano film. Dzięki takiej promocji twórcy związani z animacjami mieli się nie najgorzej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka FILM KULTURA