Polskie Radio
Section05

antropologia

Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"

Rzadko który z nas, przechylając do ust filiżankę z porcelany, zastanawia się, kto ją stworzył i ile zręczności włożył w to, by ją wykonać. Antropolog Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed we współpracy z twórcami z fabryki w Ćmielowie stworzyli unikalną wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", której głównym elementem jest unikalny serwis obiadowy "Ślad Człowieka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Katarzyna Cygler Berlin badania serwis

 Osiemnastka

Biba osiemnastkowa to magiczny próg, po którym już wszystko wolno. Można się napić alkoholu, zapalić skręta, ohajtać na legalu czy nawet… zaszczepić. Na osiemnastkę nastolatkowie czekają, przebierając nóżkami, negocjując z rodzicami kosztorys imprezy oraz zamieszczając w internecie filmiki z przygotowań. Osiemnastka – współczesny rytuał włączający w krąg starszyzny, mielący w machinie popkultury elementy różnych obrzędów inicjacyjnych i tworzący nowy, sobie tylko właściwy twór.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor

Święta - czas oczekiwany i niezwykły. Symbolika Świąt Wielkanocnych

Wiele chrześcijańskich obrzędów i znaczeń ma przedchrześcijańskie korzenie, czasem słowiańskie, a czasem z innych kultur. - One oczywiście zostały później wchłonięte przez chrześcijaństwo i przetworzone przez kulturę kręgu judeochrześcijańskiego - mówi profesor Anna Malewska-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Wielkanoc święta symbole

"Szeptuchy". Podlasie w obiektywie Jakuba Kamińskiego

– Traktowałem ten temat jako odpoczynek. Uciekałem w duchowość, która szalenie mnie interesuje. Uchwycenie jej, było prawdziwym wyzwaniem – mówił Jakub Kamiński, fotograf, gość programu "Wybieram Dwójkę". Kamiński jest autorem wystawy poświęconej  działalności ludowych uzdrowicieli. Kto może skorzystać z takiej praktyki ? Czy trudno jest wejść do hermetycznie zamkniętego świata?  
Zobacz więcej na temat:  wystawa Podlasie Dwójka kultura ludowa fotografia Bartosz Panek

Jan Maciejewski: maska i maseczka to kulturowo dwie różne rzeczy

- Maska ma określone i ważne znaczenie. Termin ten zyskuje wagę dopiero, kiedy przywołamy sobie łacińskie brzmienie: "persona" czyli osoba. Wzięły się z obrzędów w religijnych i z teatrów, a potem Rzymianie ten termin przenieśli do prawa cywilnego, łącząc go z funkcjonowaniem w społeczeństwie - opowiadał w Dwójce publicysta Jan Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Joanna Bojańczyk Michał Szułdrzyński