Polskie Radio
Section05

archeologia

Co Polacy wiedzą na temat Egiptu?

Na konferencji naukowej "Egipt wczoraj i dziś" zoprezentowano najciekawsze, często niepublikowane badania naukowe. Odkrycia rzucają nowe światło na ten kraj. Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia były: prof. Ewa Machut-Mendecka z katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW i dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Egipt piramidy historyczni władcy

Sztuka naskalna w Polsce

Choć polskie przykłady interesującej sztuki naskalnej nie mogą się równać z odkryciami z Francji czy Hiszpanii, to piktogramy w prehistorycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich są bardzo interesujące. Na łamach listopadowego "Rock Art Research" ukazała się właśnie praca polskich badaczy poświęcona rodzimej sztuce naskalnej. Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Grzelczyk z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, główny autor publikacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odkrywcy paleontologia

Chrześcijańskie ślady w średniowiecznej Nubii

Archeolog – dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Na 5-letnie badania w Sudanie dostał 1,5 mln euro. Będzie analizował okoliczności upadku chrześcijańskiego królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i zdominowania tego obszaru przez wyznawców islamu. O projekcie archeolog mówił w audycji Czas na Naukę.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sudan Uniwersytet Warszawski Egipt