Polskie Radio
Section05

astronomia

Prof. Andrzej Kajetan Wróblewski laureatem Nagrody Naukowej im. Jana Walerego Jędrzejewicza

Już po raz dziewiąty została przyznana Nagroda Naukowa im. Jana Walerego Jędrzejewicza dla autora najlepszej polskiej książki z dziedziny historii nauki i techniki. To wspólna inicjatywa Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki oraz Rady Miasta Płońsk, z którym to miejscem był związany patron nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka

"Planetoida psiej kości". Astronomowie sfotografowali nietypową asteroidę

Przy pomocy teleskopu VLT międzynarodowy zespół naukowców uzyskał zdjęcia planetoidy Kleopatra, co pozwoliło na dokładne ustalenie parametrów obiektu przypominającego kształtem psią kość. Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chile Ameryka kosmos asteroida układ słoneczny planetoida księżyc Poznań obserwacje NAUKA

"Patrzmy na niebo, bo ono ożyje!". Przed nami noc spadających gwiazd

Spadające gwiazdy, meteoryty, łzy św. Wawrzyńca, Perseidy – to kilka nazw tego samego zjawiska, które będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w nocy z 10 na 11 sierpnia. Czym są spadające gwiazdy i w jakich okolicznościach najlepiej je oglądać? Na te pytania w "Trójce do trzeciej" odpowiedział astronom Jerzy Rafalski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda STYL ŻYCIA kosmos gwiazdy niebo noc meteoryt

Spektakl na nocnym niebie. Kiedy najlepiej podziwiać deszcz perseidów?

Jeden z najbardziej popularnych rojów meteorów co roku pojawia się nad naszymi głowami. Perseidy obserwowane są od ponad dwóch tysięcy lat. W te wakacje również będzie można zobaczyć je na nocnym niebie. Każdego roku orbita roju przecina się z ziemską atmosferą między 17 a 24 sierpnia. Kiedy najlepiej wybrać się na obserwacje nocnego nieba? O czym należy pamiętać? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka meteoryt niebo STYL ŻYCIA perseidy Piotr Firan

Gwiazdy żelazne we Wszechświecie. Czym są supernowe?

Są intrygujące, wybuchowe, niezwykle energetyczne, a ich koniec to początek nowej gwiazdy. Są też źródłem m.in. żelaza, które niejako wstrzykują w przestrzeń międzygwiazdową, bo bez żelaza i innych powstających za ich sprawą pierwiastków ciężkich, życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Ich jasność jest porównywana do jasności galaktyk. Czym dokładnie są supernowe?
Zobacz więcej na temat:  kosmos gwiazdy Dorota Truszczak