Polskie Radio
Section05

astronomia

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA kosmos badania lot na Księżyc Kamil Jasieński

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc Piotr Firan niebo

Teleskop Webba sfotografował kosmiczny znak zapytania. Złudzenie, układ gwiazd a może coś innego?

Wiadomo, że kosmos jest pełen zagadek, a ludzkość stawia dopiero pierwsze kroki na drodze do ich wyjaśnienia. I chyba nic nie wyraża tego dosadniej, niż kosmiczny znak zapytania, którego zdjęcie wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba krążący wokół Ziemi. Czy to tylko złudzenie optyczne, przypadkowy układ gwiazd i galaktyk, czy może obca cywilizacja chce nas o coś zapytać?   
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat Teleskop Jamesa Webba NAUKA NASA Monika Suszek Radosław Nałęcz Trójka

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Proces rekrutacyjny był dosyć długi"

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało ministerstwo rozwoju i technologii. W piątek szef resortu Waldemar Buda podpisał porozumienia w tej sprawie z Europejską Agencją Kosmiczną oraz amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej - Axiom Space. Do zadań Polaka będzie należało testowanie najbardziej zaawansowanych technologii polskich przedsiębiorców oraz realizacja eksperymentów i programu edukacyjnego skierowanego do uczniów.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Ministerstwo Rozwoju technologie astronautyka Waldemar Buda esa NASA

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

Rok Mikołaja Kopernika. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach na Litwie

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma. Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Litwa Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Co możemy zaobserwować ponad nami?

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Czekają nas pełnie Księżyca, a także największe natężenie spadających gwiazd. Na początku sierpnia, przy okazji pierwszej w tym miesiącu pełni, można zaobserwować zjawisko superksiężyca. A to niejedyne atrakcje na niebie, które będzie można obserwować w ostatnim miesiącu wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca