Polskie Radio
Section05

astronomia

Jak długo żyją komety? Czy wszystkie mają ogon?

Pewnego dnia z Układu Słonecznego znika jedna planeta. Co się stało? Sprawę stara się rozwikłać Celestynka – mała kometa o lodowym, ale wielkim sercu. Przy okazji sama wpada w kosmiczne tarapaty. Śledząc trajektorię jej przygód, poznacie nie tylko plotki z życia planet, ale i prawa rządzące Wszechświatem. Gośćmi "Jedynki Dzieciom" były: Monika Milewska oraz Agnieszka Pollo, autorki książki "Dziewiąta planeta". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci kometa astronautyka Joanna Ficińska

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA gwiazdy niebo obserwacje księżyc zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA kosmos badania lot na Księżyc Kamil Jasieński

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc Piotr Firan niebo

Teleskop Webba sfotografował kosmiczny znak zapytania. Złudzenie, układ gwiazd a może coś innego?

Wiadomo, że kosmos jest pełen zagadek, a ludzkość stawia dopiero pierwsze kroki na drodze do ich wyjaśnienia. I chyba nic nie wyraża tego dosadniej, niż kosmiczny znak zapytania, którego zdjęcie wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba krążący wokół Ziemi. Czy to tylko złudzenie optyczne, przypadkowy układ gwiazd i galaktyk, czy może obca cywilizacja chce nas o coś zapytać?   
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat Teleskop Jamesa Webba NAUKA NASA Monika Suszek Radosław Nałęcz Trójka