Polskie Radio
Section05

astronomia

Najszybsze ze "spadających gwiazd" - Leonidy na listopadowym niebie

W atmosferę ziemską wpadają z rekordową prędkością ponad 70 km/s, a szczyt ich aktywności wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy będzie można zaobserwować na listopadowym niebie. Kiedy warto popatrzeć w górę? Szczegóły wyjaśnił w Trójce popularyzator nauki Rafał Grabiański z portalu "Urania – postępy astronomii".
Zobacz więcej na temat:  kosmos spadające gwiazdy Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak

Prof. Marek Abramowicz. Z Wrocławia w świat ku wszechświatowi

Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był w tym tygodniu uznany na świecie polski naukowiec - astrofizyk, prof. Marek Abramowicz, który zajmuje się m.in. teorią względności i badaniem czarnych dziur. Jak opowiedział w Dwójce, początki jego naukowej drogi były dość skromne. - Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fizyka kosmos Jakub Kukla

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronautyka planety planetoida Centrum Nauki Kopernik