Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

Vasily Petrenko: w Warszawie Chopina gra się naturalnie

- Postawa Bruce'a jest świetnym przykładem pracy z orkiestrą. To wielka przyjemność występować z nim na jednej scenie, w takich okolicznościach wykonywanie Chopina przychodzi naturalnie. Zwłaszcza w Warszawie - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, który poprowadził koncert wieńczący festiwal "Chopin j jego Europa". Solistą wydarzenia był Bruce Liu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna dyrygent Dwójka Chopin i Jego Europa 2022

Zygmunt Krauze: w nowej operze odchodzę od koszmaru "Dziadów"

- W nowej operze są cztery łączniki – interludia, które są tangami. To coś zupełnie obcego, a cała muzyka jest bardzo napięta, bardzo emocjonalna. I te tanga dają oddechy, przenosimy się w zupełnie inną sytuację dźwiękową, w inną atmosferę. Wydaje mi się, że to trafny zabieg, choć ryzykowny - mówił w Dwójce kompozytor Zygmunt Krauze o swojej nowej operze "Noc kruków", którą 2 i 3 lipca można oglądać w Teatrze Stanisławowskim.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Dwójka opera Adam Mickiewicz KULTURA

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
Zobacz więcej na temat:  Krzesimir Dębski Dwójka kompozytor skrzypce Jazz muzyka klasyczna

Agnieszka Rehlis: przede mną debiuty na scenach świata

- Tak naprawdę moja kariera operowa zaczęła się pięć lat temu, w roku 2017. Wystąpiłam w Zurich Opera House i stamtąd wszystko ruszyło - mówiła w Dwójce śpiewaczka Agnieszka Rehlis, która po debiucie ponad 25 lat temu związała się z Operą Wrocławską, przez lata była także cenioną odtwórczynią muzyki oratoryjno-kantatowej Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Rehlis opera Dwójka Stanisław Moniuszko

Kacper Smoliński. Koncert napisany dla siebie i przyjaciela

- Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, w którym pokazuje my możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje koncert - mówił w Dwójce Kacper Smoliński, opisując swoją kompozycję, którą wykonał wraz z przyjacielem Bartek Miler z okazji 85-lecia Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kompozytor instrumenty perkusja muzyka współczesna 85 lat Dwójki

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski Dwójka muzyka klasyczna

Instrumenty muzyczne w scenach Męki Pańskiej

- Motyw instrumentów muzycznych w malarstwie zaczerpnięty został z tekstów Pisma Świętego, ale nie bezpośrednio z opisu męki Chrystusa, w której autor opowiadałby, że w trakcie zadawania cierpień czy sądu ktoś grał na instrumentach. To raczej były pośrednie inspiracje Starym Testamentem - mówiła w Dwójce muzykolog i italianistka dr Dominika Grabiec, badaczka roli muzyki i instrumentów w przedstawianiu scen męki Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc średniowiecze Dwójka KULTURA malarstwo instrumenty muzyczne

Łukasz Borowicz: arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łukasz Borowicz opera muzyka klasyczna KULTURA

Andrzej Boreyko: ten czas sprawdza, czy jesteśmy ludźmi

- Żyjemy w czasach wyzwań, muzycy ukraińscy są rozproszeni po całym świecie. Mam w żyłach rosyjską krew, ale nie mogę powiedzieć niczego dobrego o tych, którzy karmią się propagandą, tę wojnę wymyślili, ją prowadzą i wierzą, że to właściwa droga. Nie mieści się to w mojej głowie - mówił Andrzej Boreyko, dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie o koncercie "Muzycy Muzykom".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Ukraina koncert Dwójka Andrzej Boreyko

Jadwiga Rappé: debiut w Deutsche Oper otworzył przede mną wiele drzwi

- Partia Erdy nie jest duża, nie robi takiej sensacji jak Królowa Nocy, ale za każdym razem pojawienie się Erdy, jeśli jest dobrze wykonane, robi kolosalne wrażenie. Ten debiut otworzył mi kolejną furtkę do produkcji wagnerowskich na całym świecie - mówiła w Dwójce Jadwiga Rappé. Z okazji 70. urodzin jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek (24.02) przypominamy rozmowę, nagraną z nią w grudniu 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Rappe śpiew Dwójka MUZYKA