Polskie Radio
Section05

biografia

"Najwybitniejszy współczesny polski poeta i pisarz". Joanna Lichocka o Rymkiewiczu

- To opowieść o losie inteligenta i poety. Zderzenie życia z tym, co jest zapisane w jego książkach. Rymkiewicz przegląda się w swojej poezji, a jego poezja przegląda się w nim. Podobnie jest z jego książkami. Warto poznać naszego wielkiego poetę, mistrza z Milanówka - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia". 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja historia Polski Joanna Lichocka

Adam Michnik: postać ważna i niejednoznaczna

Adam Michnik jest jedną z najważniejszych postaci opozycji demokratycznej lat 60., 70. i 80. XX w. Współzałożyciel i przez długi czas redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", jeden z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości, przez jednych podziwiany, przez innych – znienawidzony. O książce Romana Graczyka "Demiurg. Biografia Adama Michnika" dyskutowali w "Klubie Trójki" Piotr Semka i jego goście.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Adam Michnik KSIĄŻKA dyskusja Marek Jurek Roman Graczyk Piotr Semka Trójka

"W coś trzeba nie wierzyć". Opowieść o Marii Czubaszek i depresji

- W społeczeństwie funkcjonuje obraz człowieka z ciężką depresją, który nie ma na nic siły, patrzy się tyko w ścianę. Tymczasem dużo jest osób cierpiących, którzy całkowicie maskują swoją rozpacz pod uśmiechem. Nie chcę absolutnie stawiać diagnozy, ale wydaje mi się, że Maria tak właśnie miała - mówiła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć".
Zobacz więcej na temat:  Maria Czubaszek Wojciech Karolak Dwójka Paweł Siwek

Elżbieta Brzozowska: Dalajlama to dla Tybetańczyków postać najważniejsza

- Status Dalajlamy stał się kwestią polityczną, od kiedy władzę w Tybecie przejęli chińscy okupanci. Do roku 2011 piastował pozycję zarówno przywódcy duchowego, jak i politycznego, jednak namówił swoich rodaków do pełnej demokratyzacji. Ale wciąż pozostaje centralną postacią dla diaspory tybetańskiej - mówiła Elżbieta Brzozowska, redaktorka wznowionej autobiografii Dalajlamy "Wolność na wygnaniu".
Zobacz więcej na temat:  Dalajlama Tybet Chiny Dwójka Paweł Siwek KSIĄŻKA religia

Cezary Harasimowicz: ciekło, ciekło aż wyciekło pisanie [WIDEO]

- Ciągle coś zmieniałem. A to chciałem być malarzem, a to filozofem, a to teoretykiem teatru, a to aktorem, muzykiem i tak dalej. Moja mama, która była osobą bardzo cierpliwą, miała takie powiedzenie: "Cieknie, cieknie, z któregoś kranika wycieknie". I tak jakoś wyciekło pisanie - mówił o sobie Cezary Harasimowicz w audycji "Mazurek słucha".
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Robert Mazurek literatura Dwójka

Masłoń: "uwagi odnośnie Herberta są nie na miejscu"

- Ja rozumiem, że dla autorki Zbigniew Herbert jest postacią mało przyjemną, a Szymborska wręcz przeciwnie. Jednak zdaje się, że książka ma o czym innym traktować - powiedział Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne". To właśnie ta pozycja Joanny Gromek-Illg była tematem "Poczytnika".
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla KSIĄŻKA KULTURA literatura Zbigniew Herbert Polskie Radio 24