Polskie Radio
Section05

Czesław Miłosz

Marian Zdziechowski. Filozofia i religia w obliczu końca świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia religia chrześcijaństwo literatura

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  literatura Aldona Łaniewska-Wołłk poezja Dwójka pisarze i poeci

Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]

Przygotowując się do urodzin Trójki, przedstawialiśmy wybrane archiwalne nagrania koncertów, które odbywały się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej 3/5/7, od 1997 roku – studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Miejsce to od lat 90. gościło sławnych pisarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, prezentowało słuchowiska w wersji live, czyli estrada zamieniała się w scenę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Wisława Szymborska Studio im. Agnieszki Osieckiej Adam Zagajewski Paweł Huelle Janusz Głowacki Sławomir Mrożek Trójka Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Iwaszkiewicz, Fogg, Lipiński. Polscy pisarze i artyści ratujący Żydów

Zaszczytny tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przypadł w udziale ponad siedmiu tysiącom Polaków. W gronie tym odnaleźć możemy wiele ważnych dla polskiej kultury nazwisk. W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką warto przypomnieć choć kilka z tych postaci.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata pisarz Jarosław Iwaszkiewicz Eryk Lipiński Mieczysław Fogg Zofia Kossak HISTORIA historia Polski

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Rok Miłosza Dwójka KULTURA Jerzy Illg

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mija 20 lat od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska literatura Wilno wspomnienie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Lublin poezja dramat