Polskie Radio
Section05

demokracja

Czy światu zagraża międzynarodówka dyktatur? Anne Applebaum: wszystko zależy od ludzi, od ich zaangażowania

- Napisałam książkę "Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem" nie po to, by ludzi przestraszyć, by mówili, że wszystko się skończyło, nie ma miejsca na demokrację liberalną na świecie. Ja napisałam ją, by ludzie zaczęli bronić tej demokracji - powiedziała w audycji "Historia bliska" Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka, politolożka i autorka książek poświęconych historii XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Anne Applebaum reżim dyktatura

Październikowa niespodzianka. Czy da się w ostatniej chwili zmienić wynik wyborów w USA?

Zjawisko tzw. październikowej niespodzianki - sensacji w przededniu wyborów prezydenckich, która może wpłynąć na ich wynik - jest niemal tak stare, jak ustrój USA. Ale sam termin upowszechnił się dopiero w 1980 roku w dość kontrowersyjnych okolicznościach.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA wybory w USA wybory 2024 USA Stany Zjednoczone Partia Demokratyczna Partia Republikańska demokraci Republikanie HISTORIA prezydenci USA prezydent

Dwójka na Igrzyskach Wolności. "Literatura bywa częścią przestrzeni politycznej"

- Prędzej mamy do czynienia z sytuacją, że ktoś coś wyczyta, wyciągnie jakiś kontekst i na siłę będzie go eksplorował, niż autor tą literaturą zamierza faktycznie coś zmienić. Niemniej literatura, czy tego chce, czy nie, znajduje się w przestrzeni politycznej - mówił Rafał Gawin z Łódzkiego Domu Literatury podczas audycji nadawanej z Igrzysk Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Łukasz Orbitowski Robert Piaskowski Maria Deskur literatura Dwójka KULTURA Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Łódź

Wokół edukacji demokratycznej. "Decydowanie i wspólnota"

- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła

Najmniejsze imperium świata. Jak peruwiański ryż zrobił z Anglika cesarza USA

Jako samozwańczy Cesarz Stanów Zjednoczonych i Protektor Meksyku Joshua Abraham Norton posługiwał się własną walutą, publikował urzędowe dekrety i cieszył się wieloma przywilejami w San Francisco, skąd rządził krajem. Władza ta istniała jednak wyłącznie w jego głowie, a początki tego "panowania" to skutek pewnej osobistej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Ameryka Północna monarchia bankructwo

Timothy Snyder. "Bez Kazimierza Pułaskiego nie byłoby Stanów Zjednoczonych Ameryki"

Magazyn "The Atlantic" opublikował fragment książki znanego historyka Timothy'ego Snydera "O wolności" (ang. "On Freedom") o tytule "Dar Polski dla Republiki Amerykańskiej" (ang. "Poland’s Gift to the American Republic"). Snyder uczestniczył w niedawnej Konwencji Partii Demokratycznej w Chicago i odwołując się do bohaterów dwóch narodów - Tadeusza Kościuszki i Kazimiera Pułaskiego - zaznaczył, jakie zasługi oddali oni w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Kazimierz Pułaski Rzeczpospolita Stany Zjednoczone niepodległość

35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989. "To niezrozumiałe, że to nie jest święto narodowe"

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w audycji "Historia bliska" mówiliśmy o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. - Niezależnie od tego, co kto sobie myśli, obiektywnie jest to największe zdarzenie w dziejach naszego narodu od dwustu lat - powiedział w radiowej Jedynce historyk prof. Marek Węcowski.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik PRL komunizm Solidarność