Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

"In te domine speravi". Wojtyła/Dębski i "Hiob"

- Hiob zadaje mnóstwo pytań, ale w warstwie podskórnej czuje się pióro i mistycyzm Karola Wojtyły, który miał dopiero 20 lat. W tym młodym umyśle już się kłębiły pewne rzeczy, o których przekonaliśmy się podczas niezapomnianego pontyfikatu Jana Pawła II -  mówił w "Poranku Dwójki" baryton Adam Kruszewski, który wykona tytułową partię Hioba w operze skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Premiera 25 kwietnia w mediach społecznościowych Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła Krzesimir Dębski opera Dwójka Paweł Siwek

Magdalena Gross i Gela Seksztajn. Wybitna rzeźbiarka i utalentowana portrecistka

- Chciałam stworzyć sytuację z zoo: po środku sali pokazać zwierzęta z rzeźb Magdaleny Gross, którym z boku przyglądać się będą ludzie z portretów Geli Seksztajn. To miała być uchwycona chwila wypoczynku modeli z obrazów, malowanych przez Gelę w getcie - mówiła w Dwójce Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz o wystawie "Obecność" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi rzeźba Narodowe Centrum Kultury Dwójka Jakub Kukla wystawa

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Żydowski powstanie w getcie Monika Pilch

Zofia Bojańczyk: trzeba pamiętać o kobietach walczących w powstaniu

- Kobiety pełniły podczas powstania w getcie warszawskim bardzo wiele ról. Były m.in. łączniczkami, sanitariuszkami, kolportowały nielegalną prasę. Mam nadzieję, że pamięć o kobietach-bohaterkach będzie coraz bardziej widoczna - mówiła w Poranku Dwójki Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich szkoła muzyczna Paweł Siwek Dwójka

Christian Danowicz. Z kraju Astora Piazzolli do kraju Fryderyka Chopina

- Argentynę opuściłem w wieku trzech lat. Wychowałem się we Francji. Przez kilka lat studiowałem na konserwatorium w Tuluzie. Dużo się nauczyłem, ale brakowało mi czystego warsztatu. W Paryżu czy Lyonie nazwisko każdego wykładowcy kończy się na "ski", "wicz" albo "ov", więc pomyślałem, że może lepiej wyjechać już na Wschód - mówił Christian Danowicz, polsko-argentyński skrzypek i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna skrzypce Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Janusz Kukuła Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka KULTURA

Bolesław Błaszczyk: Rudnik lubił wziąć dźwięk do ręki, jak piędź ziemi

- On nigdy nie pożegnał się ze swoim dziedzictwem, z rolą. Ta ziemia tkwiła w nim cały czas i to trzymało go przy zdrowym podejściu do materii. Brał taśmy magnetofonowe, lepił je, kleił te dźwięki i ciął, więc myślę, że warsztat i rzemiosło on przyniósł właśnie ze wsi - opowiadał w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku".
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Rudnik Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia wspomnienie muzyka współczesna Jakub Kukla KULTURA

Małgorzata Małaszko: Andrzej Piszczatowski w pracy zapalał się swoją wnikliwością

- Andrzej Piszczatowski był cudownym kompanem, mądrym człowiekiem, oddanym artystą, który na szczęście część swojego życia oddał radiu i dzięki temu możemy sięgać do tego, gdzie on ten swój talent i wrażliwość zostawił - wspominała w Dwójce Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Piszczatowski Małgorzata Szymankiewicz Małgorzata Małaszko Ewa Dałkowska Andrzej Brzoska Emilian Kamiński Dwójka

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Słonimski rozpuszczał moich chłopców

- Wstali i ćwiczyli kartofle, a ja umierałam ze wstydu. Antoni te wygłupy wykonywał bardzo często i bardzo je lubił, musiał to być absurd oparty na ogromnej powadze - w "Zapiskach ze współczesności" przypomnieliśmy opowieści Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, tłumaczki literatury angielskiej i amerykańskiej, serdecznej znajomej Antoniego Słonimskiego.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Powstanie Warszawskie tłumacz Dwójka Bogumiła Prządka

Adam Bałdych: jestem głównie improwizatorem

- Jazz był dla mnie punktem wyjścia dla natury improwizatora. Tam odnalazłem przestrzeń, w której mogłem improwizować, a to była dla mnie zawsze największa potrzeba, żeby oddać magię chwili, stanu umysłu momentu, w którym się znajduję - opowiadał Adam Bałdych, którego najnowszy utwór "Teodor" znalazł się w programie tegorocznego Festiwalu Prawykonań.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Jakub Kukla muzyka klasyczna muzyka współczesna Dwójka Adam Bałdych

Olga Brzezińska: poezja to miejsce, w którym gromadzą się sensy i znaczenia

- Nie jest rzeczą poezji, żeby zajmować się ocalaniem ludzi i narodów, ale jest rzeczą poezji mówić dobitnie prawdę i pomagać tworzyć takie przestrzenie, w których jest miejsce na wszelkie emocje i myśli. Poezja daje nam tez szansę na skoncentrowanie w zabieganym, dynamicznie zmieniającym się i często nas przerażającym świecie - mówiła w "Poranku Dwójki" Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  poezja Paweł Siwek Czesław Miłosz Dwójka