Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Barbara Orlicz-Szczypuła: naszym celem jest popularyzacja polskich filmów

- Nie będziemy zmieniać kierunku, w jakim podążamy, bo wydaje nam się, że jest on słuszny. Propagowanie kina dokumentalnego i krótkometrażowego, które jest kinem niszowym, wciąż jest naszą pasją. Będziemy jednak szukać nowych rozwiązań, by ten cel jeszcze lepiej realizować - mówiła w Dwójce nowa prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej Barbara Orlicz-Szczypuła.
Zobacz więcej na temat:  film polski Kraków proza Krakowskie kino dokument Dwójka Jakub Kukla

Sinfonia Varsovia Center na 37. urodziny orkiestry

- Te 37 lat to w sumie ponad 4 tys. koncertów, ok. 330 nagrań płytowych, bardzo intensywnie spędzony czas i to, co absolutnie najcenniejsze i najważniejsze, czyli spotkania ze słuchaczami oraz to, że mieliśmy i nadal mamy szansę grania z wybitnymi artystami - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka muzyka klasyczna Jerzy Maksymiuk

Andrzej Mietkowski: na kłamstwie katyńskim próbowano budować nową historiozofię

- Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC to były te rozgłośnie, które mówiły do Polski prawdę o historii i o bieżącym życiu politycznym; prawdę, która w Polsce była objęta zapisem cenzorskim. Od początku nie pozostawiały złudzeń, kto jest sprawcą Zbrodni Katyńskiej, dlatego były tak znienawidzoną kontrpropagandą przeciwko kłamstwu mediów PRL - mówił w Dwójce dziennikarz Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Andrzej Mietkowski Włodzimierz Bolecki Anna Lisiecka zbrodnie sowieckie 1943 Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Zbrodnia Katyńska

Nowak-Jeziorański i Anders. Katyń w radiowych archiwach

Tajemnicę tę odsłoniły dopiero niemieckie rewelacje o odkryciu masowych grobów w katyńskim lesie. - W świetle faktów i naszych doświadczeń nie mogliśmy uwierzyć w komunikat radia sowieckiego, który ogłoszony został w odpowiedzi Niemcom 15 kwietnia 1943 roku - opowiadał w audycji Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 1951 roku Władysław Anders.
Zobacz więcej na temat:  Katyń 1940 Zbrodnia Katyńska Zdzisław Peszkowski Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Władysław Anders Tadeusz Bór-Komorowski Józef Czapski Dwójka

"Echa Katynia" - jednostka w zderzeniu z totalitaryzmem

- Chcielibyśmy, dzięki temu festiwalowi zaprezentować w jaki sposób systemy totalitarne wpływają na życie ludzi, narodów, jednostek w zderzeniu z totalitaryzmem - mówił w Dwójce Karol Litwin, zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN zapowiadając II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Katyń Dwójka Zbrodnia Katyńska Instytut Pamięci Narodowej

"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Dwójka Paweł Siwek Barbara Schabowska

Nie żyje Zygmunt Malanowicz. "Był aktorem na wskroś nowoczesnym"

- W aktorstwie Zygmunta nie umiałem się dopatrzeć tej dawności. Jego styl aktorski polegał na wielkiej powściągliwości, na nietworzeniu teatru. Zygmunt był aktorem, który wkładał całego siebie w rolę - mówił w Dwójce dramaturg Piotr Gruszczyński, który wspominał Zygmunta Malanowicza. Aktor, reżyser i scenarzysta zmarł w wieku 83 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zygmunt Malanowicz odeszli 2021 wspomnienie aktor Paweł Siwek Paweł Mykietyn Piotr Gruszczyński