Polskie Radio
Section05

edukacja

Jak mówić dzieciom o państwie? Polskie Radio Dzieciom i Kancelaria Senatu edukują najmłodszych!

Jak budować świadomość obywatelską u najmłodszych? Jak mówić dzieciom o państwie, demokracji i obywatelskości w sposób zrozumiały, ciekawy i inspirujący?  Jak znaleźć odpowiednie narzędzia i język, który trafi do przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej?  Odpowiedzi na te pytania znaleźli wspólnie Kancelaria Senatu oraz Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Martyna Chuderska

Koniec z nudą na lekcjach WF? Wychowanie fizyczne od września na nowych zasadach

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF. To główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego, która ma kształtować całożyciową potrzebę podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomą postawę prozdrowotną. Ma ona uwzględnić - zgłaszaną także przez młodzież, m.in. podczas okrągłych stołów uczniowskich - różnorodność dyscyplin sportowych. Nowa podstawa ma być realizowana w szkołach od 1 września 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła uczniowie wychowanie fizyczne ćwiczenia Ministerstwo Edukacji Narodowej dzieci młodzież ruch otyłość zdrowie zdrowie dziecka

Matura unieważniona? Uważaj na te 3 pułapki

Trwa matura 2025. Uczniowie mierzą się nie tylko z obowiązkowymi egzaminami pisemnymi, lecz także z co najmniej jednym przedmiotem na poziomie rozszerzonym oraz egzaminami ustnymi. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach egzamin maturalny może zostać unieważniony. Co grozi maturzyście? Kiedy matura przepada i jakie są tego konsekwencje? Wyjaśniamy.
Zobacz więcej na temat:  matura 2025 egzaminy maturalne CKE Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła

Rewolucja w edukacji. Pracownie sztucznej inteligencji (AI) w szkołach

Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza do codziennego życia, a jednym z obszarów, gdzie może odegrać znaczącą rolę, jest edukacja. Do polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafi kilkanaście tysięcy pracowni m.in. sztucznej inteligencji, a 100 tysięcy sal lekcyjnych będzie wyposażonych w zestawy do nauki zdalnej.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Krajowy Plan Odbudowy uczniowie sztuczna inteligencja technologie komputery Ministerstwo Edukacji Narodowej nowe technologie

Historia matury i jej początki sprzed dwóch stuleci

- Pierwsza matura miała miejsce w 1789 roku, wprowadzona przez barona Karla von Zedlitza – mówił w Polskim Radiu historyk Łukasz Przybyłek. Jak przypomniał, był to czas, kiedy Prusy wprowadziły edukację powszechną i, właśnie, egzamin maturalny. – W Polsce pierwszą maturę zdawano w Księstwie Warszawskim, w szkołach departamentowych w 1812 roku – dodawał.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego II RP Dwudziestolecie międzywojenne szkoła młodzież

Maturalny przeciek. Wiceszefowa MEN zapowiada konsekwencje

- Zgodnie z komunikatem CKE przeciek nastąpił po godzinie 9.15, czyli już po tym, jak matury rozpoczęły się w całej Polsce. Prawdopodobnie ktoś z uczniów zrobił zdjęcia, co jest niedozwolone. To jest przestępstwo i ktoś, kto to zrobił, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami - powiedziała w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia matura 2025 Paulina Piechna-Więckiewicz

Polski za nami. "Tematy były łatwe i przyjemne"

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części, za które można łącznie otrzymać 60 pkt. Najczęściej zadawane pytania w przypadku tego egzaminu to temat rozprawki i motywy literackie. Poniżej publikujemy arkusze CKE oraz wszystkie ważne informacje o przebiegu matury 2025. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA matura 2025 CKE szkoła matura z języka polskiego