Polskie Radio
Section05

edukacja

Ostatnie dni roku szkolnego. Jak uczniowie powinni je spędzać?

Ostatni tydzień roku szkolnego to czas, w którym uczniowie, mimo że chodzą na lekcje, tak naprawdę niczego nowego się nie uczą. Oceny są już wystawione, nauczyciele mają mnóstwo formalności do dopełnienia, stąd dzieci i młodzież nie mają co robić. Czy to musi tak wyglądać? Czy to nie marnotrawstwo czasu, tym bardziej, że w ciągu roku niejednokrotnie słyszy się o konieczności nadrabiania zaległości i materiału?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Szymczakowska Robert Grzędowski Trójka szkoła rok szkolny zakończenie roku szkolnego uczniowie

Uczniowie z Polski w czołówce rankingu kreatywności. Ich wyniki są wyższe od średniej OECD

Wyniki polskich 15-latków w badaniu myślenia kreatywnego są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do wyników uczniów z Łotwy, Belgii i Portugalii. Wśród uczniów z UE lepsze wyniki uzyskali 15-latkowie z Estonii, Finlandii i Danii. Badanie myślenia kreatywnego towarzyszyło badaniu PISA 2022.
Zobacz więcej na temat:  OECD kreatywność dzieci szkoła szkoła podstawowa szkoła średnia badanie

Jak chronić kolana naszych dzieci? Lepsza prewencja niż operacja

– Zadbajmy, żeby pokolenie naszych dzieci dotrwało do sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Kluczem jest prewencja, nie operacja – mówi ortopeda i traumatolog medycyny sportowej, Urszula Zdanowicz. Słowa ekspertki są o tyle istotne, że najmłodsi coraz częściej zmagają się z urazami kończyn dolnych. Powodów jest wiele, a w walce ze zjawiskiem ma pomóc specjalny program prewencji.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Urszula Zdanowicz Trójka

POLSKIE RADIO 24 Edukacja poprzez zabawę. Punkt Zwrotny uczy nastolatków ekologii

Edukacja klimatyczna jest kluczowa w skutecznej walce z globalnym ociepleniem, tymczasem w podstawie programowej stosunkowo mało miejsca poświęca się tym zagadnieniom - mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Derdończyk i Małgorzata Żmijska z warszawskiego EkoCentrum Punkt Zwrotny. Jak dodawały, odpowiedzią mogą być prowadzone przez nie warsztaty praktyczne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia klimat ochrona środowiska

Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Dźwięk dzwonu okrętowego, którym poruszył gospodarz programu Krystian Tyrański, otworzył kolejną przygodę z cyklu Mali odkrywcy Dzikiego Królestwa. – Podczas naszych 23 wypraw będziemy sobie wyobrażać, że Parki Narodowe to takie dzikie wyspy pełne skarbów i tajemnic. Otoczone są one morzem miast miasteczek, wiosek, pól i dróg - tak jak w Słowińskim Parku Narodowym, czyli nadmorskiej krainie którą odwiedzili Młodzi Odkrywcy i korespondenci Polskiego Radia Dzieciom: Marta Powałowska i Franek – powiedział Krystian.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda Krystian Tyrański Słowiński Park Narodowy Przygody w PRD natura odkrywcy

Wynagrodzenia dla nauczycieli za wycieczkę szkolną? "Kolejne rządy nie regulują tej sprawy"

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wynagradzanie nauczycieli za wyjazd na wycieczkę szkolną. Jak twierdzą to nie są wczasy, a duża odpowiedzialność i praca od świtu do nocy. To tylko jeden z postulatów, jakie przedstawiło ZNP podczas konferencji. - Okazuje się, że w przepisach prawa, w prawie oświatowym i Karcie Nauczyciela jest bardzo wiele luk aksjologicznych - wyjaśnia wiceprezeska ZNP Urszula Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego Robert Grzędowski społeczeństwo prawo pracy

TYLKO U NAS "To uwłacza powadze matur". Polonista o systemie ocenienia

Poziom tegorocznych maturzystów pozostawia wiele do życzenia i jest o wiele niższy niż w poprzednich latach. - Abiturienci mają zaległości w zakresie wypowiedzi logicznej. Te są na temat, ale jednak słabe merytorycznie i z błędami językowymi - mówi dla portalu polskieradio24.pl polonista dr Jarosław Wowak i dodaje, że system oceniania na maturach ustnych z języka polskiego jest "banalny i uwłaczający istocie egzaminu oraz jego powadze".
Zobacz więcej na temat:  Matura 2024 matura z języka polskiego matura szkoła CKE Ministerstwo Edukacji Narodowej Polskie Radio 24 POLSKA

"Nie do wiary!", czyli 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Co w programie?

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu - to część atrakcji, jakie będą czekać na uczestników 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło "Nie do Wiary!". Na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. - Będziemy pokazywać to, co jest najbardziej "wow" - zapowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024

Obiektywna ocena z zachowania. Co na nią wpływa i czy jest konieczna?

Koniec roku szkolnego coraz bliżej. Uczniowie walczą o poprawienie ocen na świadectwie. Jednak nie wszystko zależy od ich wiedzy, którą mogą zaprezentować m.in. podczas odpowiedzi czy klasówek. Ocena z zachowania zależy od tego, jak danego ucznia postrzegają nauczyciele. Czy zawsze ta ocena jest obiektywna?   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski szkoła szkoła podstawowa oceny w szkole rok szkolny