Polskie Radio
Section05
ekologia

Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?

Zagadnienia związane z klimatem przydatne są podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących. Na przykład, położony w kotlinie Kraków "dostaje" powietrze z silnie zanieczyszczonego Górnego Śląska i z Nowej Huty w związku z czym powinien tworzyć swoiste zielone bufory w postaci lasów, które stanowiłyby swojego rodzaju "oczyszczalnie". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  powietrze smog Kraków Warszawa ekologia środowisko

Milion elektrycznych aut na polskich drogach w 2025?

Według rządowych planów, w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Przedstawiciele 41 samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie ws. elektromobilności w Polsce. O wdrażaniu planu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl), ekonomista Marek Zuber i Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse motoryzacja samochody elektryczne ekologia energia elektryczna Ministerstwo Rozwoju Wojciech Jakóbik

Ekolodzy alarmują: ustawa ministra Szyszki jest szkodliwa

W sobotę skwer w centrum Warszawy został ogołocony z drzew i krzewów. Wycinka odbyła się tuż przed Urzędem Dzielnicy Warszawa – Śródmieście. Jak tłumaczą urzędnicy, działka należy do osób prywatnych. W magazynie reporterów o sprawie mówili Karol Perkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 drzewa środowisko Jan Szyszko ministerstwo środowiska ekologia Warszawa Miasto Jest Nasze Paweł Mucha reprywatyzacja

"Źle się dzieje, gdy wycinane są drzewa w środku miasta"

- To już drugi topór ministra Szyszki. Pierwszy był wówczas, gdy postawił nam przy wszystkich drogach wielkie ochronne mury, tzw. ekrany, odcinając w ten sposób miasta od ludzi. Teraz, bez żadnych konsultacji, wycinane są drzewa – powiedziała w programie 24 Pytania posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Fabisiak. Odniosła się w sposób do zliberalizowanego przepisu ustawy o wycince drzew.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Warszawa środowisko drzewa ekologia Platforma Obywatelska

Eko Patrol, na pomoc zagubionym zwierzętom

Od 2001 roku mieszkańcy Warszawy, widząc chore, ranne lub zagubione zwierzę, mogą korzystać z pomocy funkcjonariuszy Eko Patrolu. Czym się zajmuje patrol ekologiczny? Jak pomaga skrzywdzonym zwierzętom? Co możemy zrobić, gdy znajdziemy chorego lub porzuconego psa? Czy wolno samemu udzielić mu pomocy, czy lepiej poczekać na patrol straży miejskiej? O tym mówił w audycji "Poznajmy się, czyli miedzy nami zwierzętami" inicjator Eko Patrolu Piotr Mostowski (Straż Miejska w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  ekologia zwierzęta

Parlament Europejski za zaostrzeniem polityki klimatycznej

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się głosowanie ws. reformy systemu handlu emisjami (ETS). Parlament zagłosował za reformą unijnego systemu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Co to oznacza dla polskiej energetyki? Gośćmi Panoramy Europejskiej byli wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek i Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i energii z Fundacji WWF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kornet Joachim Ciecierski dwutlenek węgla energetyka ekologia emisja co2 Parlament Europejski Unia Europejska Polskie Radio 24

Czyste powietrze jest tylko dla bogatych?

W Polsce trwa dyskusja o tym jak działać, żeby zapewnić sobie czystsze powietrze, uporać się ze smogiem. W tej chwili prowadzone są akcje wymiany pieców, mówi się o nakazie korzystania np. z węgla lepszej jakości, aby jego spalanie było mniej uciążliwe dla środowiska. Ale przy niewielkiej zamożności Polaków szczególnie ta druga opcja wywołuje spore kontrowersje. Rozwiązaniem problemu w przyszłości może być wynalazek polskich naukowców, którzy są autorami tzw. mikrosiłowni O walce ze smogiem mówili w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko z „Gazety Polskiej Codziennie” oraz Dariusz Kardaś i Piotr Klonowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.
Zobacz więcej na temat:  smog zanieczyszczenie ekologia

Nowe normy emisji CO2 uchwalone przez Parlament Europejski

Parlament Europejski przegłosował stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS). Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę – m.in. dzięki nim cena energii nie wzrośnie. O unijnych regulacjach energetycznych mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emisja co2 Parlament Europejski energia Andrzej Szczęśniak ekologia