Polskie Radio
Section05

ekologia

Zmiany klimatyczne. Niedoceniany problem w programach nauczania

- Tworząc lekcje on-line z wiedzy o ekologii, zawsze omawiamy to z metodykami nauczania, aby w jak najbardziej atrakcyjny sposób przedstawiać młodzieży informacje o problemie zmian klimatycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Derdończyk z inicjatywy "Mamy Projekt", która w EkoCentrum Punkt Zwrotny kształtuje proekologiczne postawy młodych Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski edukacja szkoła ochrona przyrody

Polskie Radio 24 Zniszczone mokradła i torfowiska. Ich przywrócenie pomoże w walce z suszą

- Ratowanie mokradeł, polega na ich przywrócenie do pierwotnego stanu. Pomaga w zachowaniu wielu gatunków roślin oraz w walce z suszą i wzrostem temperatury na świecie. Ten problem już dawno dostrzeżono w Europie, a polscy naukowcy, chcą aktywnie włączyć się w ten proces, dlatego podpisali "Pakt dla mokradeł" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Lamentowicz z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe klimat ocieplenie klimatu susza

System kaucyjny już 1 października. "Polacy liczą, że spadnie liczba śmieci w lasach"

- System kaucyjny wchodzi w życie 1 października i będzie dotyczył plastikowych butelek i puszek, zapłacimy w sklepie za nie kaucję, a potem te pieniądze będziemy mogli odebrać w tej czy w innej placówce handlowej- mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w firmie Interzero. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 segregacja śmieci recycling kaucja Patryk Michalski

Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"

- Pierwsze próby rozszerzenia parku narodowego po polskiej stronie granicy, na kolejne obszary Puszczy Białowieskiej, pojawiły się w latach 90. XX wieku. Ten spór trwa spór już od trzech dekad - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 drzewa ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska Patryk Michalski

Jak być młodą aktywistką w Polsce? Odpowiada Dominika Lasota

W listopadzie ubiegłego roku otrzymała tytuł "Warszawianki Młodego Pokolenia" i jest jedną z założycielek inicjatywy "WSCHÓD". - Rolą "WSCHODU" jest rozbijanie starych układów politycznych, które uprzykrzają nam życie i budowanie czegoś nowego. Jako ruch chcemy zapowiadać nowe czasy dla Polski - opowiada aktywistka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Dominika Płonka Dominika Lasota zmiany klimatyczne

Metody edukacji proekologicznej. "Gra symulacyjna uczy dzieci empatii"

- Aby uczyć postaw proekologicznych, trzeba stosować metody adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Dzieci najwięcej uczą się o ochronie przyrody podczas aktywnej gry symulacyjnej. Muszą wtedy zrozumieć, że interesy lokalnej społeczności nie powinny być realizowane kosztem naszego środowiska naturalnego - mówiły w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dytrych i Marta Jurek z fundacji Ekotrend. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski edukacja przyrodnicza ochrona przyrody

Drewniane, plastikowe czy bambusowe? Sprawdź, które przybory kuchenne będą najlepsze

Przybory kuchenne są wytwarzane z różnych materiałów. Czy najbardziej przyjazne dla nas są te wykonane z drewna, czy może z metalu, plastiku lub silikonu? Czy stosowane w kuchniach deski do krojenia (niekoniecznie drewniane) powinno się tylko myć, czy jednak co jakiś czas wymieniać je na nowe? Czy bakterie gromadzą się tylko na używanych przez nas w kuchni gąbkach do zmywania, czy również na drewnianych łyżkach?
Zobacz więcej na temat:  kuchnia mikroplastik przybory kuchenne społeczeństwo Agnieszka Kunikowska Zobacz także