Polskie Radio
Section05
FILM

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Dziś wspominamy 82. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Lenistwa czas. Czy bimbanie wróci do łask popkultury? Czy odkryją je kobiety?

Lenistwo, słodkie bimbanie, błogie nicnierobienie to "aktywności", którym chętnie oddajemy się w czasie majówki, również w dniu Święta Pracy. Nieobce są one także popkulturze, choć kult pracy mocno je zdominował. O leniuchowaniu w filmie i muzyce w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada Andżelika Kucińska.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska Andżelika Kucińska KULTURA MUZYKA FILM

Waldemar Kazanecki. Twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 98. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Kino na Granicy festiwal filmowy Cieszyn Ryszard Jaźwiński Trójka

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez FILM kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka FILM KULTURA Kino na Granicy

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski FILM KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka