Polskie Radio
Section05

filozofia

Retoryka i perswazja. Sztuka dobrego mówienia

Starożytni nauczyciele, mówcy i filozofowie spisali zasady retoryki, która obecnie dostarcza wiedzy stosowanej między innymi w reklamie i marketingu. Obecność tej dziedziny nauki we współczesnej rzeczywistości rynkowej to zjawisko społecznie powszechne, służące komunikacji. W jaki sposób korzystamy ze spuścizny antycznej Platona czy Arystotelesa?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST starożytność marketing reklama starożytna Grecja średniowiecze

Kontrkultura, żywi umarli i zaświaty. Narodziny polskiego romantyzmu

– Przełom romantyczny wprowadził do kultury oficjalnej to, co było przez nią zapomniane czy zanegowane – mówiła w Polskim Radiu prof. Maria Janion. Lektura tegorocznego Narodowego Czytania, "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, jest doskonałą okazją, by opisać idee stojące u początków romantyzmu w Polsce. Epoki, która stanowi rdzeń polskiej tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Litwa literatura poezja folklor romantyzm HISTORIA

Prof. Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo

- Nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe" - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 ŚWIAT społeczeństwo państwo

"Życie nie jest ideą, ale czymś głębszym". Rafał Wojasiński o książce "Tefil"

- Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu (Tefilowi - red.) bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Wojasiński, prozaik i autor książki "Tefil".
Zobacz więcej na temat:  książki zło KULTURA literatura Polskie Radio 24

Sekrety filozofii dla najmłodszych. Tomasz Stawiszyński gościem Trójki

Co mógł mieć na myśli William Szekspir, pisząc, że "są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom"? Czym jest mądrość? Co jest w życiu najważniejsze? Odpowiedzi na te trudne, filozoficzne pytania Katarzyna Stoparczyk i mała Krystyna szukały z pomocą Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i autora książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo KSIĄŻKA książki

"Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy

- Ten zbiór zaczyna się od felietonu, który jest dla mnie osobiście najważniejszy i który w samym swoim tytule ma słowo "początek" - to felieton o tytule "Na początku był wrzask", napisany na pierwsze urodziny mojej córki - a zamyka ten zbiór tekst napisany w oczekiwaniu na narodziny mojego syna - mówił Jan Maciejewski o swojej książce "Milczenie katedry".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński felieton

Postawa Niemiec wobec uchodźców w 2015 r. a dziś. Politolog: nie obserwujmy już polityki "herzlich willkommen"

- Nie ma już tej ogromnej, bardzo nasilonej przez media tzw. kultury willkommen, czyli powitania ludzi, którzy chcą przybyć do Niemiec. (...) Mieszkańcy Republiki Federalnej Niemiec w tych ostatnich 6-7 latach zauważyli, że zostali przez elity polityczno-medialne wprowadzeni w błąd, że w 2015 roku to nie byli do końca imigranci wojenni - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wilczek (politolog, od lat mieszka w Niemczech, uczy uchodźców języka niemieckiego).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski konserwatyzm polityka Niemcy uchodźcy

Sztuka myślenia, sztuka życia. Dlaczego filozofia sprawia przyjemność?

Poszukiwania filozoficzne kształtują postawy moralne, wykuwają uniwersalne wartości, są również przydatne w wychowaniu i nauce samodzielnego myślenia. - W filozofii największą nagrodą i pożytkiem jest samo uprawianie filozofii. Zauważyli to już starożytni. Arystoteles mówił, że myślenie jest po prostu największą z przyjemności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Robert Piłat, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  Robert Piłat Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST NAUKA