Polskie Radio
Section05

filozofia

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja polityka romantyzm Stambuł Rzym Rok Romantyzmu Polskiego

Krzysztof Zanussi: to, co boskie, objawia się przez przypadek

Reżyser filmowy i teatralny, producent, eseista. Krzysztof Zanussi, w 2019 roku został uhonorowany "Platynowymi Lwami" za całokształt twórczości, a także Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia. W swoich dziełach stawia liczne pytania egzystencjalne, m.in. o sens przypadku. - To, co boskie, objawia się przez przypadek - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi KULTURA film polski Gdynia Joanna Sławińska reżyser

Retoryka i perswazja. Sztuka dobrego mówienia

Starożytni nauczyciele, mówcy i filozofowie spisali zasady retoryki, która obecnie dostarcza wiedzy stosowanej między innymi w reklamie i marketingu. Obecność tej dziedziny nauki we współczesnej rzeczywistości rynkowej to zjawisko społecznie powszechne, służące komunikacji. W jaki sposób korzystamy ze spuścizny antycznej Platona czy Arystotelesa?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST starożytność marketing reklama starożytna Grecja średniowiecze

Kontrkultura, żywi umarli i zaświaty. Narodziny polskiego romantyzmu

– Przełom romantyczny wprowadził do kultury oficjalnej to, co było przez nią zapomniane czy zanegowane – mówiła w Polskim Radiu prof. Maria Janion. Lektura tegorocznego Narodowego Czytania, "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, jest doskonałą okazją, by opisać idee stojące u początków romantyzmu w Polsce. Epoki, która stanowi rdzeń polskiej tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Litwa literatura poezja folklor romantyzm HISTORIA

Prof. Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo

- Nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe" - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 ŚWIAT społeczeństwo państwo

"Życie nie jest ideą, ale czymś głębszym". Rafał Wojasiński o książce "Tefil"

- Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu (Tefilowi - red.) bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Wojasiński, prozaik i autor książki "Tefil".
Zobacz więcej na temat:  książki zło KULTURA literatura Polskie Radio 24