Polskie Radio
Section05

fizyka

Antoni Bolesław Dobrowolski, słynny polski twórca kriologii

69 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł w Warszawie wybitny fizyk i humanista Antoni Bolesław Dobrowolski, który wsławił się stworzeniem całkiem nowej dziedziny geofizyki zwanej kriologią, za co został uhonorowany nadaniem jego imienia dwóm lodowcom: Lodowiec Dobrowolskiego na Spitsbergenie i Lodowiec Dobrowolskiego na Wyspie Króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  podróże chemia geografia odkrywcy badania Antarktyda

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fale grawitacyjne

Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?

Materia, z której zbudowane jest Słońce, nasza planeta i te sąsiednie, stanowi zaledwie 5 procent Wszechświata. Kolejne 27 proc. przypada na materię, która nie emituje i nie odbija światła, a pozostałe 68 proc. – na ciemną energię. Naukowcy badają jedną z postaci ciemnej energii – czarne dziury. Badania sugerują, że oba zjawiska mogą być nierozerwalnie ze sobą związane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA astronomia Wszechświat Witold Lazar

Zatrzymać ciepło w budynku. Fizycy PAN opracowali specjalne powłoki termoizolacyjne

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk znaleźli sposób na to, jak zmniejszyć ucieczkę ciepła przez szyby. Przez okna może uciekać nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań. Z tego powodu naukowcy opracowali sposób na produkcję powłoki termoizolacyjnej do szyb, która zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Dzięki temu można zmniejszyć straty ciepła zimą oraz utrzymać niższą temperaturę w mieszkaniu latem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Polska Akademia Nauk NAUKA