Polskie Radio
Section05

folk

Źródełko na Boże Narodzenie!

„Źródełko” wypadło dokładnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia! Rozmawialiśmy więc przede wszystkim o Świętach! Odkryliśmy jak obchodzono Święta na dawnej wsi i przedstawiliśmy ciekawe, a często zupełnie już nieznane wiejskie zwyczaje związane z tym wyjątkowym czasem! Wiemy już także czy do kolędowych melodii da się zatańczyć oberka oraz co mały pajączek ma wspólnego ze Świętą Rodziną. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi – zapraszamy do czytania i słuchania!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak baśnie święta Boże Narodzenie

Kolędujmy tak jak dawniej!

W bożonarodzeniowy poranek dr hab. Katarzyna Smyk – językoznawczyni, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie – opowiedziała o zwyczajach kolędniczych związanych zarówno z pierwszymi dniami Świąt, jak i z przyjściem Nowego Roku. W rozmowie z Gościem Poranka skupiliśmy się głównie na Lubelszczyźnie, ale i na Rzeszowszczyźnie, której profesor poświęciła swoje ostatnie badania. Wspomnieliśmy także zwyczaje z tych regionów, które znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Boże Narodzenie święta Kaszuby

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Adwent Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Święty czas

Nie będę pisać o zwyczajach świątecznych, ani tych starszych, ani nowych, czy też o ich powolnym zaniku w pędzącym świecie – o tym opowiada każdy i choć te historie z poszczególnych regionów są bardzo interesujące, to chciałabym skoncentrować się na czymś innym. To „coś innego” jest faktycznie „inne”: a chodzi o przeżywanie święta jako specyficznego punktu roku. O to, co kultura społeczna i kultura ludowa robią z nami w szczególnym czasie.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale

Kto dekoruje choinkę na Święta?

Już za kilka dni… Święta Bożego Narodzenia (w Kościele katolickim. Nasi sąsiedzi ze wschodu, na przykład z Ukrainy, Święta obchodzą kilka tygodni później)! Już w piątek świąteczny czas rozpocznie Wigilia, kolacja inna, niż wszystkie! Choć dziś po produkty na wigilijny stół możemy iść do sklepu, dawniej, na wsiach wszystkie potrawy przygotowywały gospodynie. Piekły ciasta, gotowały zupy z zakwasu… Zwyczaj nakazywał spróbowanie wszystkich potraw, nawet tych, za którymi się nie przepada.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Głos przodków w filmie "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow"

W imieniu Studia Folkloru Podlaskich Białorusinów "Żemerwa" i Bielskiej Bojówki Artystycznej zaprosimy na premierę najnowszego filmu Piotra Łozowika "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow. Przywiodły nas pieśni Waszych ojców". Będzie to niezwykła podróż przez muzykę i codzienną rzeczywistość przodków oraz opowieść o młodzieży, która odradza tradycję swoich dziadków... 
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Akademia Kolberga i Blues du Fleuve. Dla lokalnych społeczności. Tu i teraz

„Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich. Coś, co jest żywe i dzieje się «tu i teraz», wymyka się opisowi i próbom podsumowania. Akademia Kolberga ma pełnić funkcję dawnego marszałka weselnego: pokazać nam, co i gdzie się dzieje, co jest do zrobienia i jak to można zrobić. Właśnie w tej chwili”. Tak o Akademii Kolberga piszą jej inicjatorzy. Na I Konwencie Edukatorów i Animatorów Muzyki Tradycyjnej mówili m.in. o podejściu do wdrażania kultury tradycyjnej w codzienne życie lokalnych społeczności.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak wieś