Polskie Radio
Section05

folk

Reymonta chłopskie „Chłopów” inspiracje

7 maja 1867 roku, czyli 155 lat temu, we wsi Kobiele Wielkie na świat przyszedł Władysław Stanisław Reymont. Z tej okazji w „Źródłach” wybieramy się na wyprawę do Lipiec Reymontowskich – wioski, w której Reymont pomieszkiwał podczas pracy na kolei, a także, która – dzięki jego kontaktom z mieszkańcami i setkami wysłuchanych historii – stała się miejscem rozgrywania akcji powieści „Chłopi”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska literatura Nobel

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna kultura ludowa sztuka ludowa Oskar Kolberg W POLSKIM RADIU

Syntezatory modularne, polscy muzykanci i estoński duch

Maarja Nuut studiowała klasykę, archiwalne nagrania estońskiego folku, muzykę indyjską w New Delhi i technikę skrzypcową polskich wiejskich muzykantów. Ale na wydawanych od 2013 albumach estońskiej skrzypaczki, wokalistki i artystki elektronicznej, a szczególnie na ostatniej płycie "Hinged", różne elementy składają się w nierozdzielną, wielowarstwową całość.
Zobacz więcej na temat:  Estonia muzyka współczesna eksperyment folklor Dwójka

Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim

"Jest to opowieść o chłopskich formacjach w dawnym polskim wojsku – od piechoty wybranieckiej po Bataliony Chłopskie. Warto poznać zupełnie nieznanych bohaterów i oddziały, w których służyli. Stanąć w szeregu z kosynierami, ruszyć z Napoleonem na Moskwę, walczyć z okupantem ramię w ramię z chłopakami z Batalionów Chłopskich. I nie zapomnieć, że kiedyś większość z nas byłaby chłopami".
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Mapa do karaimskiego skarbu

Po raz pierwszy w historii konkursów fonograficznych Polskiego Radia przyszło nam nagrodzić jedno wydawnictwo w dwóch kategoriach: „Karaimska Mapa Muzyczna” jako album dwupłytowy został wyróżniony za muzykę folkową dla Karoliny Cichej & Company oraz za muzykę źródeł dla Związku Karaimów Polskich i Karoliny Cichej.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Karolina Cicha mniejszości narodowe Nowa Tradycja

"Muzyczne przygody gustu ludowego". Co mieści się w granicach folku?

- Klasowość odbiorców w muzyce ludowej to kluczowa sprawa, bo najpierw należy określić odbiorcę. W Polsce to liczna klasa wiejska i w mniejszym stopniu miejska. Dlatego jednym z polskich fenomenów jest disco polo i bardzo komercyjny pop - mówił prof. Mirosław Pęczak, autor książki "Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r.". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka folklor Maciej Szajkowski muzyka ludowa Mirosław Pęczak

Kolberg po żydowsku. Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów

19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Andrzej Bieńkowski opowiedział zatem o żydowskich wątkach muzycznych, w polskiej muzyce tradycyjnej. Jeszcze przed II wojną światową muzykantów-Żydów było na wsiach wielu i, wbrew temu, co może się wydawać, nie grali oni bynajmniej tylko na weselach i zabawach żydowskich. 
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski getto warszawskie