Polskie Radio
Section05

folklor

Wspomnienie muzykantów i święto Matki Boskiej Zielnej

W "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy opowieści z Sądecczyzny i Przeworskiego o święcie Matki Boskiej Zielnej. Spotkaliśmy się z laureatem 61. Dni Kolbergowskich w Przysusze - Piotrem Bińkowskim, zaprosiliśmy na odbywający się 15 sierpnia Pierwszy Festiwal im. Mariana i Tadeusza Lipców w Wygnanowie. Usłyszeliśmy także "instrukcję weselną" skrzypka Adama Tarnowskiego, którą zdradził 50 lat temu Piotrowi Ganowi.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa

Musica Brasileira!

W Nocnej Strefie z muzyką świata spotkaliśmy się z wybitnymi artystami z Brazylii. Posłuchaliśmy legendarnych wykonawców takich jak Caetano Veloso czy Vinicius de Moraes, byly także wielkie współczesne gwiazdy MPB (Musica Populara Brasileira) czyli Maria Gadu, Marcio Lucio i Virginia Rodriguez. Nie zabrakło także mniej znanych, jednak nie mniej utalentowanych: Chico Saraiva, Edu Ribeiro, Jose Nigro, Ricardo Herz i innych.
Zobacz więcej na temat:  world music folk Kuba Borysiak Brazylia

Święta płodów ziemi i zwierząt domowych

15 i 16 sierpnia były datami ważnymi w dorocznym cyklu agrarnym. O świętach Matki Boskiej Zielnej i dniu św. Rocha opowiadali w Poranku Dwójki nasi goście: językoznawczyni, kulturoznawczyni i folklorystka, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Świętej Trójcy w Mikstacie.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa święta

Mniejszość niemiecka

- Śląsk to jest ciekawa historia. Śląsk był niemiecki. A granice Polski i Niemiec były momentami tak ostro podzielone, że np. linia tramwajowa była przecięta granicą polsko-niemiecką. Ciężko powiedzieć, kiedy Śląsk był polski, a w którym momencie był niemiecki. Trzeba by się mocno zagłębić w historię. Te granice Ślązacy codziennie przekraczali, idąc do pracy, wracając do domu po stronie niemieckiej. – Z Anną Nazaruk, reprezentantką mniejszości niemieckiej rozmawiała Mariana Kril.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Niemcy

Od snopka do talerza. Trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

W Zakopanem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jest to wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją i obrzędowością górali z całego świata. - W tym roku pandemicznym, gdy nie można jechać gdzieś daleko za granicę, to część tych miejsc z daleka przyjedzie i pokaże się w Zakopanem - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.
Zobacz więcej na temat:  góry góralska muzyka góralki Zakopane tradycja kultura ludowa imprezy masowe społeczeństwo Polskie Radio 24

Nostalgia

Kiedy kończy nam się dzieciństwo, z rozpędem wzniecającym kurzawę wbiegamy w młodość, która zamienia się niepostrzeżenie w dorosłość. W owym momencie jednak nie za bardzo wiadomo, co ta dorosłość oznacza, bo dopiero „staje się”. Rozsadza nas niepowstrzymana organiczna witalność. Sturm und Drang jest piękny także dlatego, że niebezpieczny jak walka z bykiem, a chociażby i z borsukiem. Tak to wygląda, przynajmniej z perspektywy chłopackiej, oraz liczba mnoga, której tu używam, jest oczywiście szczególna, nie ogólna.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich za pasem!

- Największą radością dla nas jest to, że będziemy mogli spotkać się z zespołami, zobaczyć wspaniały folklor! – W ubiegłym roku zakopiański festiwal miał szansę odbyć się jedynie w ograniczonej formie on-line. W 2021 wszystko przyszykowane jest na przyjęcie gości na żywo! O atrakcjach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem opowiadała Marii Baliszewskiej jego dyrektor, Joanna Staszak. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Do Chopina przez taniec. Rozmowa z Januszem Prusinowskim

- Mam głębokie emocjonalne relacje z mazurkiem. Mazurkiem w szerokim sensie: trójdzielnej, polirytmicznej, improwizowanej muzyki. Często tanecznej, związanej ze śpiewem i z emocją „tu i teraz”. Tego szukałem w muzyce od zawsze. Zjawisk, gdzie muzyka jest tak naturalna dla danej społeczności jak język, którym się ona posługuje. Jednocześnie zostawia wiele miejsca na indywidualność i osobisty charakter. W najnowszej audycji "Chopin na ludowo" słuchaliśmy opowieści Janusza Prusinowskiego o tajemnicach tradycyjnych polskich mazurków.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak Janusz Prusinowski