Polskie Radio
Section05

Gniezno

" Miasto w cieniu katedry"

Portret Gniezna ukazany z perspektywy katedry i tego wszystkiego co ona symbolizuje w dziejach miasta i państwa. Reportaż został zrealizowany w 1000 rocznicę Zjazdu Gnieźnieńskiego, zatem dzieje początków państwa i postać św, Wojciecha są tu mocniej zaakcentowane, lata komunizmu oraz postać ks. Prymasa Wyszyńskiego. Przesłość zostaje zderzona z czasem najnowszym i przygotowaniami do obchodów 1000 -lecia. Reportazowo bardzo ciekawie pokazany wątek zniszczenia relikwii Sw. Wojciecha w 1982 r oraz system wartości, jakie niosą takie miejsca i historia w kontekście naszego wejścia do UE. Mówią m.in.: ks, bp. Stanisław Gądecki (obecny abp. w Poznaniu) ks. kanonik Jan Kasprowicz, Anna Arndt- vicedyr. Zespołu Szkół Średnich., oraz mieszkańcy miasta. Fragmenty Kronik Galla i Długosza czytał Michał Grudziński i Mariusz Puchalski.
Zobacz więcej na temat:  Poznań

"Zawód na czasie"

Do sądu dla nieletnich w Gnieźnie trafiła sprawa 11-letniego ucznia szkoły muzycznej - Tomka Puchalskiego. Chłopcu zarzucono demoralizację. Okazało się, że w "Wielkopolskiej Gazecie Wyborczej" opublikowano artykuł o niezwykłej pasji małego , który w swoim pokoju zorganizował studio radiowe i emituje w eter swoje programy. Dyrektor poznańskiego PAR-u nie przeczytawszy dokładnie artykułu, podał sprawę do prokuratora... Reportaż o Tomku jest drugim obok Ireny Piłatowskiej "Kosowo z Daleka" polskim reportażem, który otrzymał międzynaradową nagrodę Premios Ondas wręczaną autorkom 11 listopada w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Barcelona Gazeta Wyborcza Kosowo Wanda Wasilewska

"Gdyby ziemi nie było..."

4 czerwca 1999 r w przededniu wizyty Ojca Św. W Polsce, nad brzegami jeziora Lednica koło Gniezna, pod bramą Trzeciego Tysiąclecia zbudowaną w kształcie Ryby , po raz trzeci na wielkim czuwaniu spotkało się kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Symbolicznie (poprzez nagrane na kasecie magnetofonowej przesłanie do młodzieży)swoją obecność na Polach Lednickich zaznaczył Ojciec Św. Pomysłodawcą budowy Bramy Trzeciego Tysiąclecia i organizatorem spotkań młodzieży jest dominikanin - O. Jan Góra. Miejsce to niezwykłe, jednocześnie dla wielu kontrowersyjne. Reporterki starają się przekazać atmosferę tego spotkania. Czujemy jego autentyczność, gdzie sytuacje zabawne przeplatają się z podniosłymi. Jarmarczne śpiewy z głosami wyciskającymi łzy. Nawet najbardziej sceptyczni zostają wciągnięci w tajemnicę, która ściąga tu dobrowolnie dziesiątki tysięcy młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Wasilewska POLSKA