Polskie Radio
Section05

Hanna Szczęśniak

Na bandurze, na skrzypcach, pełnym głosem. W "Źródełku" poznajemy mniejszości etniczne

Czas na kolejne spotkanie w audycji „Źródełko”! A w niej nowi współtwórcy audycji! Ukraińcy – na bandurze! Romowie – na skrzypcach! Łemkowie – pełnym głosem! Tak w „Źródełku” powitały nas różne mniejszości etniczne zamieszkujące od dawna (lub niedawna) nasz kraj.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz jesień Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Małymi słowami o dużych rzeczach. „Porządki” Maniuchy Bikont

Dni, gdy nam się zwyczajnie nie chce. Trudne wspomnienia. Złożone, czasem sprzeczne ze sobą emocje. Walka o wolność we własnej głowie. Między innymi te wątki bierze na warsztat wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i kompozytorka oraz badaczka muzyki wiejskiej Maniucha Bikont na płycie „Porządki”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music folk tradycja muzyka ludowa zabawa Maniucha Bikont kobieta feminizm wieś

Zabawy i melodie na każdą porę roku

Lato – gorące, pełne burz, jagód, wypraw nad jezioro i pracy w polu. Jesień – cichnąca, nieoczywista, z grzybami i kasztanami, ale też pożegnaniami, na pograniczu światów. Te dwie pory roku zainspirowały Kaję i Janusza Prusinowskich, Muzykancką Kompanię Dziecięcą i Przyjaciół do stworzenia kolejnych (i niestety ostatnich!) dwóch płyt z serii Cztery Domy Słońca, pełnych piosenek, pieśni, tańców i zabaw prosto z polskich wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa

Lato, Jesień i muzyczne plony

Nadeszły Lato i Jesień. Dwie kolejne i jednocześnie ostatnie płyty z cyklu Cztery Domy Słońca. To dzieło Kai i Janusza Prusinowskich, Muzykanckiej Kompanii Dziecięcej i Przyjaciół, rodzinnego zespołu artystów, którzy przez cały ostatni rok pracowali nad zbiorem ponad osiemdziesięciu utworów – pieśni, piosenek, tańców i zabaw, zarówno tradycyjnych, pochodzących z polskich wsi, jak i autorskich, choć utrzymanych w stylistyce wiejskiej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music folk Janusz Prusinowski tradycja muzyka ludowa dzieci zabawa Agencja Muzyczna Polskiego Radia Instytut Adama Mickiewicza

Koncertowa premiera albumu "Cztery domy słońca. Lato i Jesień"

Koncertowa premiera albumu "Cztery domy słońca. Lato i Jesień" Kai i Janusza Prusinowskich to podróż przez najpiękniejsze dźwięki polskich pól, lasów i wiejskich chat – dokładnie tak, jak brzmiały one wieki temu. Zapraszamy już w najbliższą sobotę, 21 września o godz. 12 do  Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego! Transmisja koncertu na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kaja Prusinowska Janusz Prusinowski muzyka tradycyjna Marysia Niwińska Hania Prusinowska Gabriela Burdalska Mateusz Niwiński Piotr Piszczatowski Michał Żak Maniucha Bikont Olga Stopińska Agencja Muzyczna Polskiego Radia Instytut Adama Mickiewicza

Szydłowiec - miasto z 600-letnią historią

- Zamek w Szydłowcu został wybudowany w latach 1470-1480. Rozbudowa gotyckiego zamku nastąpiła w 1515 roku. Ostatnią właścicielką była Anna z Zamoyskich Sapieżyna, która sprzedała dobra szydłowieckie skarbowi Królestwa Polskiego - opowiadała Katarzyna Kowalczyk - przewodnik z Miejskiej Informacji Turystycznej. W ostatnim odcinku cyklu "Małe ojczyzny z wielką historią" udaliśmy się w podróż do Szydłowca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Andrzej Sułek miasto Mazowsze mazowieckie Szydłowiec

"Prolog: Kochanowski". Wika / Strug / Monodia Polska

W tym roku mija 440. rocznica śmierci Jana Kochanowskiego, jednego z czołowych polskich poetów. Z tej okazji w środowy wieczór (11 września) w Dwójce, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego oraz na stronach internetowych Polskiego Radia zabrzmiały pieśni Kochanowskiego, zarówno znane z lektur szkolnych, jak i te, do których współcześni nie sięgają. Kompozytorem całości jest Filip Wika, a producentem muzycznym Adam Strug. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Strug Filip Wika Jan Kochanowski muzyka klasyczna Katarzyna Hagmajer-Kwiatek renesans

Koncert w 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego. "Jego teksty są wręcz muzyczne"

Jan Kochanowski to jeden z czołowych polskich poetów. Mimo, że od jego śmierci mija w tym roku 440 lat, to jego teksty nadal potrafią zachwycać. Efektem takiego zachwytu jest koncert z okazji rocznicy śmierci poety, którego będzie można posłuchać na antenie Dwójki. Odpowiadający za jego warstwę muzyczną - Filip Wika i Adam Strug zdradzili jak poezja Kochanowskiego współgra z muzyką.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Jan Kochanowski poezja Adam Strug Filip Wika Katarzyna Hagmajer-Kwiatek