Polskie Radio
Section05

historia Polski

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 105 lat temu. Ekspert z IPN: dla poznaniaków to bardzo ważna rocznica

Powstanie Wielkopolskie to zwycięski zryw niepodległościowy, który doprowadził do wyzwolenia niemal całego regionu spod władzy niemieckiej. - Wielkopolanie walczyli o to, żeby być częścią odrodzonej Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej. Dla poznaniaków i Wielkopolan pamięć o powstaniu stanowi ważny element ich tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej IPN powstanie wielkopolskie Poznań Wielkopolska Piotr Grzelczak Krystian Iwanow

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okoliczną iluminację

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Dziś po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - święto ustanowione dla uczczenia wydarzeń z lat 1918-1919.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie wielkopolskie HISTORIA pamięć Poznań wielkopolskie Wielkopolska Andrzej Duda Warszawa niepodległość Józef Dowbor-Muśnicki

Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej IPN koncerty II wojna światowa KULTURA

PR24 "Walka o tożsamość". Prof. Marek Kornat o genezie Powstania Wielkopolskiego

- Polacy stali wówczas naprzeciwko najnowocześniejszego i najlepiej zorganizowanego państwa Europy, które posiadło przewagę na kontynencie, bo tak należało określić stosunki międzynarodowe po pokoju frankfurckim w 1871 r. - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk (Instytut Historii PAN, UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński społeczeństwo POLSKA powstanie wielkopolskie

Rocznica Powstania Wielkopolskiego. Poznań świętuje i śpiewa pieśni

- Teatr Polski zaprasza wszystkich, którzy chcą pośpiewać pieśni powstańcze. Będą do dyspozycji śpiewniki, nie trzeba się obawiać, że się nie zna tekstu. I o 16.00 przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu, w Teatrze Polskim "Śpiewanki powstańcze 2023: Poznańczycy do pieśni!" - mówi pracowniczka tej instytucji Katarzyna Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Butlewski powstanie wielkopolskie wielkopolskie Wielkopolska Poznań

Niemieccy zbrodniarze wojenni uciekali "szczurzymi szlakami". Bezpieczeństwo znaleźli w Ameryce Południowej

- Wielu wpływowych nazistów uciekło po wojnie do krajów Ameryki Południowej tzw. "szczurzymi szlakami" (Rattenlinien); byli wśród nich Josef Mengele, Franz Stangl czy Adolf Eichmann; wiadomo o 180 znanych zbrodniarzach, którzy schronili się w samej Argentynie, ale wciąż nie jesteśmy w stanie podać nawet szacunkowej liczy osób, które uniknęły w ten sposób odpowiedzialności - podkreśliła w rozmowie z PAP historyczka z IPN dr Joanna Lubecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Niemcy

Katyń i sowiecka okupacja - symbole walki o prawdę

Kilka miesięcy po 17 września 1939 roku, po sowieckiej napaści na Polskę, 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komunistycznej Partii ZSRS na czele z Józefem Stalinem, podjęło decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych na obszarze przedwojennych wschodnich województw II Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Dorota Truszczak Andrzej Nowak