Polskie Radio
Section05

II RP

Ekshumacja w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza. Historyk: najpewniej odkryto szczątki Marszałka Polski

- Musimy się powstrzymać z oceną do czasu potwierdzenia badań porównawczych. Dopiero wtedy uzyskamy pewność - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził ekshumację grobu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa historia Polski

"Psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej". Prof. Kornat o sowietyzacji

- Chodziło o psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej, by powiedzieć im, że są w mniejszości na tych ziemiach - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat. 22 października 1939 roku na terenach polskich, zagarniętych przez Związek Sowiecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow przeprowadzono "wybory" do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa ZSRR 17 września 1939

Utracona stolica Dworzec Główny. Niespełniony projekt nowej Warszawy

We wrześniu 1939 roku Dworzec Główny został zbombardowany przez Niemców. Infrastruktura kolejowa była jednak potrzebna, więc okupant wykorzystywał ją aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Budynek został zdewastowany w trakcie systematycznego wyburzania miasta w końcu 1944 roku. Dworzec został wtedy wysadzony w powietrze i podpalony
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita architektura modernizm utracona stolica

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu

- Odbudowa Pałacu Saskiego byłaby jednym z ostatnich etapów rekonstrukcji Warszawy po destrukcji II wojny światowej. Udział Niemców w tym przedsięwzięciu byłby ważnym rozdziałem w umacnianiu pojednania polsko-niemieckiego – ocenia historyk sztuki prof. Tadeusz Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Pałac Saski Warszawa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Powstanie Warszawskie UNESCO

"Postać tragiczna". Prof. Marek Kornat w PR24 o Józefie Becku

- Józef Beck jest przedstawicielem pokolenia Polaków, które doczekało wolności, ale też doznało tragedii, jaką był rozbiór państwa w 1939 roku. Temu rozbiorowi nie można było w żaden sposób zapobiec, takie były uwarunkowania geopolityczne. Należał do osób, które zaznały szczęścia i tragedii. Jedno wydarzenie od drugiego oddziela niecałe 20 lat, co stanowi dodatkowy paradoks w burzliwych dziejach naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat, współautor książki "Józef Beck. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Józef Beck Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy historia Polski ZSRR Fakty wydarzenia opinie

"Droga pomiędzy skrajnościami". Marek Kornat o Konstytucji kwietniowej

- Mieliśmy do czynienia próbą stworzenia nowego modelu, nowej filozofii państwa. Była to próba ambitna, uniknięcia marszu w kierunku totalitaryzmu, ale wyraźnego odejścia od demokracji parlamentarnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 23 kwietnia 1935 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał tzw. Konstytucję kwietniową. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski konstytucja