Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

83 lata temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę

83 lata temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem.
Zobacz więcej na temat:  agresja pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR historia Polski

Czas terroru. Polityka eksterminacyjna III Rzeszy

Po zajęciu ziem polskich we wrześniu 1939 roku rozpoczęto masowe prześladowania ludności polskiej. Egzekucje, więzienia, łapanki i transporty do obozów wiązały się ze śmiercią niezliczonych ofiar. Intelligenzaktion czy akcja AB miały na celu wyeliminowanie polskich elit państwowych między innymi nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Bez Przedawnienia okupacja niemiecka powstanie wielkopolskie powstania śląskie Niemcy III Rzesza Heinrich Himmler Auschwitz

"Takie głosy będą się pojawiały". Ekspertka o wypowiedzi Olafa Scholza na temat polskich granic

Kanclerz Olaf Scholz na konferencji w Poczdamie z okazji przyznania narodowi ukraińskiemu nagrody M100 Media Award odniósł się do sprawy granicy niemiecko-polskiej. Niemiecki kanclerz mówił o "rewizjonistycznych zmianach granic" oraz o ludziach "szperających w książkach historycznych". 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Olaf Scholz Michał Strzałkowski Genowefa Grabowska Niemcy historia Polski konferencja poczdamska granica

Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji. "Mocny mandat rządu do przyszłych negocjacji z Niemcami"

Sejm przyjął uchwałę w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej.  - Główne partie opozycyjne zreflektowały się, że sprawa reparacji wymyka się bieżącej grze politycznej i stanowi polską rację stanu - ocenił wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Arkadiusz Mularczyk Sejm Bez Przedawnienia

"Dla naszych narodów to kwestia zachowania tożsamości i przetrwania". Andrzej Duda o imperialnych zapędach Rosji

- Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu wenezuelskiego dziennika "El Universal". Dodaje, że przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wenezuela Andrzej Duda Ameryka Południowa historia Polski Niemcy Rosja

PR24 "Trzeba przekonać nawet Hollywood". Waszczykowski o dochodzeniu do reparacji

 - To powinien być front oddziaływania: prawnicy, historycy, dziennikarze i celebryci. Powinni za tym iść przekazy artystyczne. O tym co się stało, jak Polacy cierpieli i walczyli podczas II wojny światowej. Za mało jest na ten temat książek i filmów - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne Niemcy

Rozdźwięk w PPS ws. reparacji. Konieczny: zagłosowałbym inaczej

- W Sejmie jest więcej bieżącej polityki, utarczek i kłótni. Mogło być, że potyczkach politycznych umknęło naszym posłom to, co najważniejsze, czyli poparcia słusznych żądań Polski ws. reparacji. Powinni zagłosować za. W pięcioosobowym kole większość inaczej zdecydowała. Nie było w tej sprawie uchwały PPS - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konieczny (PPS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm reparacje wojenne Niemcy

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki Katarzyna Cygler

"Musimy pamiętać o II wojnie, by nie popełnić znów tych samych błędów". Premier Morawiecki dla mongolskiego portalu

"W czasie agresji na Ukrainę pamięć o II wojnie światowej jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i należy ją pielęgnować, by nie popełniać tych samych błędów" - pisze premier RP Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w czwartek na mongolskim portalu Urug. Przypomina o barbarzyńskiej polityce III Rzeszy wobec Polski, na której terenie hitlerowski reżim dopuścił się najokrutniejszych zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Mateusz Morawiecki Mongolia HISTORIA reparacje wojenne ŚWIAT Azja

"Światło na historię Polski". W czeskim tygodniku ukazał się specjalny dodatek o stratach wojennych

Czeski tygodnik "Echo" opublikował w czwartek dodatek "Historia skradzionej przyszłości", który w całości poświęcony jest polskiej historii najnowszej, stratom wojennym oraz reparacjom, których Polska domaga się od Niemiec. Teksty powstały we współpracy z portalem Wszystko Co Najważniejsze. "Coraz częściej słyszymy i czytamy o współwinie ofiar", a stąd "już tylko krok do całkowitego odwrócenia historii i postawienia jej na głowie" - napisał w jednym z artykułów premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Niemcy Bez Przedawnienia historia Polski reparacje wojenne Europa ŚWIAT