Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Trudne losy polskich bohaterów po II wojnie światowej

Gen. Stanisław Maczek jako sprzedawca i hotelowy barman, gen. Stanisław Sosabowski na stanowisku magazyniera, a kontradmirał Józef Unrug w roli serwisanta silników w kutrach rybackich. Tego typu profesjami wielu legendarnych polskich dowódców okresu II wojny światowej musiało zajmować się po zakończeniu konfliktu. O trudnych i często smutnych losach naszych narodowych bohaterów mówił historyk Szymon Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Stanisław Maczek Stanisław Sosabowski historia Polski

Burzliwe dzieje „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga

Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które związały obraz z Gdańskiem. Mówił o tym w audycji Utracone Odzyskane Wojciech Bonisławski z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk malarstwo Magdalena Ogórek

Polka w obozie zagłady. "Przeżywaliśmy straszne rzeczy"

Uchwałą Senatu z 2011 roku kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Pod koniec tego miesiąca przypada 73. rocznica oswobodzenia obozu, który zyskał szczególnie złą sławę przez eksperymenty pseudomedyczne przeprowadzane przez Niemców na więźniarkach, przede wszystkim na młodych Polkach. Gościem Polskiego Radia 24 była jedna z więźniarek obozu, dziś 87-letnia mieszkanka Warszawy, Marianna Janiszewska-Bogusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück historia Polski

78 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

78 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń ZSRR PRL

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Kossak Powstanie Warszawskie antysemityzm Auschwitz Wojciech Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Świadkowie Holokaustu historia Polski