Polskie Radio
Section05

Indianie

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura

Sat-Okh - polski Indianin. "Był potrzebny ludziom, którzy żyli w siermiężnej, komunistycznej Polsce"

3 lipca 2003 roku w Gdańsku zmarł Sat-Okh, a właściwie Stanisław Supłatowicz - człowiek niezwykły, którego życiorys zawiera wiele pewnych, ale jeszcze więcej niepewnych informacji. Zasłynął swoimi książkami, które są pozycjami kultowymi dla miłośników amerykańskiego folkloru.   
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone II wojna światowa Kanada literatura Armia Krajowa historia Polski HISTORIA

Indianie Pueblo. Odkrycia polskich archeologów na Mesa Verde

Indianie Pueblo żyli na południowym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami, uprawiali kukurydzę, dynię i fasolę. Początkowo mieszkali w prymitywnych domostwach – półziemiankach, ale od VII wieku n.e. zaczęli wznosić imponujące, wielopiętrowe budynki pod nawisami ścian kanionów. Tworzyli także galerie naskalnych rysunków.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Katarzyna Kobylecka

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Jagielloński NAUKA Trójka Piotr Firan

"Czas krwawego księżyca". Setki Indian zamordowanych z powodu ropy naftowej  

To była jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 20. XX wieku w USA. Falę niewyjaśnionych zabójstw Indian z plemienia Osedżów prasa okrzyknęła "rządami terroru". O tej mrocznej epoce opowiada film Martina Scorsesego "Czas krwawego księżyca". W dniu polskiej premiery produkcji zachęcamy do przyjrzenia się tej szokującej historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA USA Stany Zjednoczone przestępczość ropa naftowa Leonardo DiCaprio Robert De Niro Martin Scorsese FBI rząd zabójstwo Oscary 2024

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Kanada ŚWIAT Europa