Polskie Radio
Section05

inwigilacja

Media: wywiady Niemiec i USA wywiad wspólnie szpiegowały inne państwa

Jak wynika ze wspólnego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez niemiecką telewizję ZDF, amerykański "Washington Post" i szwajcarską telewizję SRF, przez wiele lat wywiady Niemiec i USA wspólnie szpiegowały ponad sto państw na całym świecie. Wykorzystywały do tego celu kontrolowaną przez siebie od 1973 roku szwajcarską firmę "Crypto AG", która sprzedawała na całym świecie urządzenia służące do szyfrowania komunikacji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA wywiad szpieg

Dr Bolesław Piasecki: Edward Snowden posiada informacje bolesne dla Amerykanów

- Możemy spodziewać się narracji, którą państwo rosyjskie dyktuje od wielu lat w tym temacie, a więc Snowden powodowany pobudkami patriotycznymi i troską o prawa człowieka postanowił walczyć z Goliatem i schronił się w Rosji, bo te złe USA postanowiły go ścigać. Taka narracja jest nieprawdziwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Edward Snowden USA Rosja Chiny CIA Łukasz Kurtz

Czerwona przeszłość "równościowej" aktywistki

- Andrzej Gontarczyk karierę w SB jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta, dziś nosząca nazwisko Lange, trzy lata później. Ponieważ mieli rodzinę w RFN i nosili się z zamiarem wyjechania tam, SB wykorzystała to przygotowując ich do działania - powiedział Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. W audycji "Debata Jedynki" o przeszłości Jolanty Lange rozmawiali również publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz i Marek Wolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Piotr Woyciechowski zabójstwo służba bezpieczeństwa

Zespół płk. Lesiaka oraz inwigilacja prawicy w latach 90.

Po zmianie władzy na przełomie lat 80. i 90. w III RP powołano specjalny zespół podległy szefowi Urzędu Ochrony Państwa, który przez trzy lata zajmował się rozpracowywaniem opozycji politycznej z okresu PRL. Jak dokładanie wyglądała praca grupy? O tym w audycji "Kulisy Spraw" mówili Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost" oraz dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL III RP historia Polski HISTORIA służby specjalne służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

"Wszystkie służby grzeszne są grzechami swoich szefów"

- Służby - wszelkiego rodzaju - grzeszne są grzechami swoich szefów, a najczęściej polityków, którzy chcą służbami sterować i wykorzystywać je do własnych celów. Na koniec całe odium spada na funkcjonariuszy – powiedział w audycji Kulisy Spraw specjalista ds. służb specjalnych dr Łukasz Kister. Gość odniósł się też m.in. do afery podsłuchowej i sprawy tzw. "szafy Lesiaka".
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw służby specjalne

Jakim Prawem: O ochronie prywatności w miejscu pracy

Na co dzień można się spotkać z wieloma przypadkami naruszenia prywatności przez pracodawców – może to być kamera, przez która pracodawca obserwuje pracownika lub służbowe komputery i telefony, w których sprawdzane są rejestry połączeń i odwiedzane strony internetowe. O ochronie prywatności w miejscu pracy mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  monitoring pracowników praca kodeks pracy

Kamery w szkołach. Co można rejestrować?

Kamery w szkole nie mogą być montowane w miejscach, w których mogłyby naruszać prywatność i godność dzieci, czyli np. w przebieralniach, toaletach - podkreśla GIODO Edyta Bielak-Jomaa. Jej zdaniem warto rozważyć, czy kamery to jedyna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa w szkole. W czwartek w Warszawie rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego GIODO "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych", który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kamera szkoła GIODO