Polskie Radio
Section05

inwigilacja

Czerwona przeszłość "równościowej" aktywistki

- Andrzej Gontarczyk karierę w SB jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta, dziś nosząca nazwisko Lange, trzy lata później. Ponieważ mieli rodzinę w RFN i nosili się z zamiarem wyjechania tam, SB wykorzystała to przygotowując ich do działania - powiedział Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. W audycji "Debata Jedynki" o przeszłości Jolanty Lange rozmawiali również publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz i Marek Wolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Piotr Woyciechowski zabójstwo służba bezpieczeństwa

Zespół płk. Lesiaka oraz inwigilacja prawicy w latach 90.

Po zmianie władzy na przełomie lat 80. i 90. w III RP powołano specjalny zespół podległy szefowi Urzędu Ochrony Państwa, który przez trzy lata zajmował się rozpracowywaniem opozycji politycznej z okresu PRL. Jak dokładanie wyglądała praca grupy? O tym w audycji "Kulisy Spraw" mówili Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost" oraz dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL III RP historia Polski HISTORIA służby specjalne służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

"Wszystkie służby grzeszne są grzechami swoich szefów"

- Służby - wszelkiego rodzaju - grzeszne są grzechami swoich szefów, a najczęściej polityków, którzy chcą służbami sterować i wykorzystywać je do własnych celów. Na koniec całe odium spada na funkcjonariuszy – powiedział w audycji Kulisy Spraw specjalista ds. służb specjalnych dr Łukasz Kister. Gość odniósł się też m.in. do afery podsłuchowej i sprawy tzw. "szafy Lesiaka".
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw służby specjalne

Jakim Prawem: O ochronie prywatności w miejscu pracy

Na co dzień można się spotkać z wieloma przypadkami naruszenia prywatności przez pracodawców – może to być kamera, przez która pracodawca obserwuje pracownika lub służbowe komputery i telefony, w których sprawdzane są rejestry połączeń i odwiedzane strony internetowe. O ochronie prywatności w miejscu pracy mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  monitoring pracowników praca kodeks pracy

Kamery w szkołach. Co można rejestrować?

Kamery w szkole nie mogą być montowane w miejscach, w których mogłyby naruszać prywatność i godność dzieci, czyli np. w przebieralniach, toaletach - podkreśla GIODO Edyta Bielak-Jomaa. Jej zdaniem warto rozważyć, czy kamery to jedyna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa w szkole. W czwartek w Warszawie rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego GIODO "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych", który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kamera szkoła GIODO

Klasyczne szpiegowanie – wojny wywiadów

Przez wiele ostatnich lat, głównie z powodu narastającego zagrożenia międzynarodowym terroryzmem, cięto fundusze na klasyczne obszary zainteresowań wywiadów. Obecnie, głównie wobec poczynań Rosji i jej aktywności szpiegowskiej, widać przeprogramowanie priorytetów wywiadowczych w USA, a także krajach europejskich. – Każdy dzień przynosi przyczynek, żeby wskazać, że decydenci polityczni i wojskowi, potrzebują tych informacji – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza, defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja szpieg terroryzm