Polskie Radio
Section05

inżynieria

Czy należy się bać samochodów elektrycznych? Wyjaśniają eksperci

W Polskim Radiu Kierowców gościliśmy mechaników samochodowych - Marka i Łukasza Mozga, którzy zdradzili, jak wygląda naprawa samochodów elektrycznych oraz czy warto być ich posiadaczem. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców naprawa samochodu samochody elektryczne samochody mechanika Robert Kilen kierowca elektromobilność motoryzacja

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos astronomia NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka

Inżynierki 4.0. Za nami finał tegorocznej odsłony programu

Niedawno odbył się szósty już finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych. Inżynierki 4.0 pomagają wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. - To były dwa bardzo intensywne dni, wypełnione ciekawym programem i spotkaniami - mówią w Czwórce uczestniczki wydarzenia Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej. - To dla nas impuls do działania, ale przede wszystkim duża inspiracja.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie praca studenci kobieta Marta Hoppe

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM KULTURA Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

Na ratunek Krzywej Wieży w Pizie. Inżynier polskiego pochodzenia uratował jeden z cudów świata

W Pizie trwają obchody 850-lecia rozpoczęcia budowy Krzywej Wieży. Mające trwać rok uroczystości rozpoczęto w sierpniu 2023. W styczniu w mieście odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Michele Jamiolkowskiego, inżyniera, który uratował słynną Krzywą Wieżę przed zawaleniem. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwo, jakie groziło słynnej budowli.
Zobacz więcej na temat:  Włochy budowle cuda świata ŚWIAT Europa

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA technologie biologia medycyna biotechnologia farmakologia

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika Paweł Turski Trójka