Polskie Radio
Section05

IPN

"Akcje sprzeciwu wobec Niemców". Odsłonięta zostanie tablica poświęcona dwóm oficerom Kedywu.

W Warszawie odsłonięta zostanie tablica poświęcona dwóm oficerom Kedywu. Uroczystość rozpocznie się o 14.00, a tablica zostanie umieszczona na budynku PAST-y w 80. rocznicę powołania Kierownictwa Dywersji "Kedyw" Armii Krajowej. Kedyw - wydzielony pion Armii Krajowej przeznaczony do prowadzenia akcji bojowych i dywersyjnych - powołał 22 stycznia 1943 roku dowódca AK pułkownik Stefan Rowecki "Grot".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Armia Krajowa

W Warszawie otwarto wystawę IPN "Gospodarka III Rzeszy"

W Warszawie przed Domem Polonii otwarto wystawę wystawa plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej, a której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej

Wystawa "Gospodarka III Rzeszy". Przemysłowy cud zdziałany rękami niewolników

Przed Domem Polonii w Warszawie odbędzie się o godz. 10.30 uroczyste otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej potęgi gospodarczej Niemiec, państwa, w którym najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasach II wojny światowej w wyniku bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza przemysł Niemcy

Bestialski mord za pomoc Żydom. Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów - zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów - i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. To oznacza, że cała rodzina Ulmów zostanie wkrótce beatyfikowana. Instytut Pamięci Narodowej jest od 2003 roku zaangażowany w badanie i upamiętnianie ofiar tej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki historia Polski

Karol Nawrocki o reparacjach wojennych od Niemiec: po każdej zbrodni konieczne jest zadośćuczynienie

W środę prezes IPN dr Karol Nawrocki na antenie TVP Info odnosząc się do reparacji wojennych od Niemiec powiedział, że "obowiązkiem polskiego rządu jest ubieganie się o zadośćuczynienie". - Po każdej zbrodni, po każdym grzechu konieczne jest zadośćuczynienie, szczególnie gdy budujemy wspólną Europę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk MSZ społeczeństwo reparacje wojenne Karol Nawrocki

TYLKO U NAS Z tej książki nie dowiesz się całej prawdy o "Łupaszce". Przygotowano ją we współpracy z Tuskiem

"Banda Łupaszki", "Leśne oddziały", "reakcyjna banda", a także "złodzieje". Tak w książce pt. "Dzieje Brus i okolicy" określano oddział jednego z najbardziej zasłużonych dowódców polowych pierwszej i drugiej konspiracji, dowódcę 5 Wileńskiej Brygady AK. Przy powstawaniu książki współpracował Donald Tusk. Publikację krytycznie ocenił podczas badania antykomunistycznej przeszłości szefa PO prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk historie HISTORIA POLSKA historia Polski książki POLSKA Zygmunt Edward Szendzielarz Żołnierze Wyklęci

Powstanie wielkopolskie. Jaka jest geneza zwycięskiego zrywu?

Powstanie wielkopolskie to jeden z niewielu niepodległościowych zrywów, w których Polacy odnieśli zwycięstwo. A jednak pamięć o tym wydarzeniu dopiero przebija się do powszechnej świadomości. We wtorek (27.12) minęła jego 104. rocznica. - Zakładano, że to powstanie może wybuchnąć nieco później - przyznaje dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie historia Polski Paweł Lekki Poznań