Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Justyna Szylman: Zachęta pokazuje sztukę współczesną we wszystkich jej przejawach

- Moja rola jest czasowa, bardzo chciałam przyjść i wspomóc zespół. To ludzie, którzy w Zachęcie zostali, utożsamiali się z jej misją, wiele lat tam przepracowali. Potrzebowali kogoś, kto zepnie pewne sprawy proceduralne i merytoryczne, podjęłam się tej roli. Nie zgodziłabym się na to, gdybym tego zespołu nie znała, wytrzymali to intensywne tempo razem ze mną - mówiła w Dwójce Justyna Szylman, pełniąca obowiązki dyrektora w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zachęta Dwójka KULTURA Justyna Szylman

"Emilian Kamiński. Reżyser marzeń" - wyjątkowa książka na 15-lecie Teatru Kamienica

- Rozpoczynając tę rozmowę usłyszałam od pana Emiliana: "pytaj o wszystko, najwyżej nie odpowiem". Odpowiedział na wszystkie pytania, przy autoryzacji z niczego nie zrezygnował. Chciałam, aby to była rozmowa bliska i przyjacielska, dałam się ponieść chwili i tego co między nami w tym czasie się wytworzyło - mówiła w Dwójce Patrycja Pawlik, autorka książki "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń".
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński Teatr Kamienica Dwójka justyna sieńczyłło TEATR aktor aktorstwo aktorzy Patrycja Pawlik

Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Filip Berkowicz Gdańsk Dwójka KULTURA MUZYKA muzyka dawna Vaclav Luks

"Wojciech Młynarski był kronikarzem swojej działalności". Archiwum artysty w Bibliotece Narodowej

- Jeżeli się patrzy na te wszystkie skrzynki razem i mamy obraz, ile tego jest, a przed oczami stają różne ruchome i nieruchome obrazki z życia własnego, to jest to spotkanie różnych subiektywnych odczuć i doświadczeń z tym obiektywnym celem, jakim jest dobro polskiej kultury - mówił w Dwójce Jan Młynarski o przekazanych Bibliotece Narodowej zbiorach jego ojca.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Jan Młynarski archiwum Dwójka KULTURA

Tomasz Łubieński nie żyje. "Lubił stawiać trudne pytania"

Zmarł Tomasz Łubieński, pisarz, poeta i dramaturg. Miał 85 lat. - Cenił sobie ironię. Czasami bywał sarkastyczny. Zawsze był przekorny. Zawsze dążył do starcia, do tego, by w czasie dyskusji wyłoniła się jakaś prawda - wspominała w Dwójce Iwona Smolka, pisarka, krytyk literacka i wieloletnia dziennikarka Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 literatura Tomasz Łubieński Iwona Smolka Dwójka KULTURA dramat

Leszek Możdżer i fortepian dekafoniczny. "Dla matematyka te obliczenia były trywialne"

- Fortepian jest obiektem fizycznym i może się zepsuć, jak się zbyt mocno nagnie to, czego poszukujemy. W tym wypadku bardzo chcieliśmy mieć dźwięki w innych miejscach, niż one normalnie występują - mówił w Dwójce fizyk Aleksander Bogucki, jeden z naukowców zaangażowanych w powstanie fortepianu dekafonicznego według pomysłu Leszka Możdżera.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian fortepian dekafoniczny instrumenty instrument matematyka fizyka MUZYKA Dwójka Polska Akademia Nauk Uniwersytet Warszawski

Debata Dwójki: aktywiści klimatyczni kontra dzieła kultury. Syndrom Herostratesa?

- Kultura jest łatwym celem ataku, bo się nie obroni. Dyrygent się nie odwinie, nie spali tej opony, żeby narobić dymu. Obraz nie odszczeka, jeśli się go zaatakuje i potnie. Kultura jest naprawdę słaba i bezbronna - mówił nasz dziennikarz Andrzej Sułek. W pierwszej Debacie Dwójki rozmawialiśmy o protestach aktywistek kampanii Ostatnie Pokolenie, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej i oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki.
Zobacz więcej na temat:  ekologia protest zmiany klimatyczne aktywiści debata Ostatnie Pokolenie Andrzej Sułek filharmonia narodowa GOSPODARKA

Rusza 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - festiwalowa gala na początek

- Z jednej strony mamy dużo propozycji nowoczesnych, eksperymentalnych brzmień, a z drugiej wykonawców klasycznej piosenki. Bierzemy pod uwagę również to, jak w tym wszystkim zachowuje się słowo. Gala odbędzie się na początku, a nie na końcu festiwalu, to nasza wielka rewolucja - mówiła w Dwójce Agnieszka Szelega-Kolerska, rzeczniczka prasowa 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej piosenka Dwójka aktorstwo aktor aktorzy śpiew KULTURA Agnieszka Szelega-Kolerska Jacek Bończyk

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków spektakl premiera reżyser Stanisław Wyspiański Wesele Dwójka Krzysztof Głuchowski Andrzej Grabowski Marian Dziędziel

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Lwów Wrocław Polskie Radio historia radiofonii Dwójka

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu po kontroli. ZUS zakwestionował umowy o dzieło

- W środowisku instytucji artystycznych mieliśmy przekonanie, że uzgodnione zostały stanowiska i rozumiemy w ten sam sposób, czym są artystyczne wykonania i co należy rozumieć przez umowę o dzieło. Natomiast 2024 rok przywrócił wątpliwości z 2019 roku - mówił w Dwójce Hubert Zasina, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu Dwójka prawo ZUS umowa o dzieło tancerz muzyk

"Music of Trust". Zuzanna Koziej: wszystko zaczęło się od utworu "Mass of Trust"

- W 2016 roku napisałam utwór "Mass of Trust". Zrobiłam to trochę z myślą o międzynarodowym projekcie, który udało się zrealizować dopiero w 2018 roku. W tym projekcie brała udział orkiestra Kameralna N-Harmonia, a prawykonanie utworu poprowadziła Agnieszka Franków-Żelazny. Od tego czasu chodziła mi po głowie myśl, żeby nagrać tę mszę profesjonalnie - mówiła w Dwójce kompozytorka Zuzanna Koziej o płycie "Music of Trust".
Zobacz więcej na temat:  płyta Narodowe Forum Muzyki Zuzanna Koziej Fryderyki Fryderyki 2023 MUZYKA KULTURA Dwójka

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA italianistyka KULTURA Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki kuchnia włoska

Andrzej Ramlau: w Warszawskiej Szkole Filmowej każdy z wykładowców jest po trosze rektorem

- Kierunek działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej został wyznaczony 20 lat temu. Janusz Majewski, nasz wspaniały, wieloletni rektor, mawiał, że film to kobieta jego życia. Szukaliśmy ludzi, dla których film jest miłością. Dzięki wielkim wysiłkom i pomimo wielkich trudności udało się nam tę szkołę otworzyć. Ten dobór ludzi spełnił swoje zadanie, w naszej szkole każdy z wykładowców jest po trosze rektorem - mówił w Dwójce Andrzej Ramlau, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  kino operator Andrzej Ramlau Warszawska Szkoła Filmowa Dwójka operatorzy

Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów"

- To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - mówił w Dwójce aktor Mateusz Banasiuk.
Zobacz więcej na temat:  tantiemy internet Mateusz Banasiuk Dwójka streaming Elżbieta Benkowska