Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

"Kodeks smakosza" - już 200 lat temu postulowano, by jeść sezonowo

- To rzeczywiście jest zadziwiająco współczesne. Autor postuluje - i to jest bardzo mocny postulat - żeby jeść sezonowo. On podkreśla tę sezonowość, on mówi, co kiedy jest dobre, czyli robi to, co wielcy kucharze robili na końcu wieku XX czy nawet w pierwszej dekadzie wieku XXI - tak historyk Łukasz Modelski mówił w Dwójce o "Kodeksie smakosza", publikacji wydanej niemal 200 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski Dwójka kulinaria kuchnia jedzenie literatura KULTURA

Joanna Olech: "Awantura o Basię" służy nie tylko do czytania

- Jest to jedna z tych nielicznych książek, które rodzice czytają dzieciom do snu bez znużenia. Jest ona świetnie napisana i służy moim zdaniem nie tylko do czytania. Myślę, że kapitalnie posłużyłaby do warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci, które są w Polsce organizowane - mówiła w Dwójce Joanna Olech, graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka posłowia do nowego wydania "Awantury o Basię".
Zobacz więcej na temat:  Kornel Makuszyński Joanna Olech Dwójka literatura KSIĄŻKA KULTURA dzieci książki dla dzieci

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor satyra Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Czesław Majewski Dwójka KULTURA

"Dlaczego nie było wielkich artystek?". Słynny esej nareszcie po polsku

- Historią sztuki interesuję się od dawna, ale jej kontekstem feministycznym znacznie krócej. Podróżując po Europie i oglądając wystawy różnych artystek, wszędzie widziałam ten tekst opublikowany w różnych językach. Właściwie w każdym muzeum można kupić właśnie to wydanie, które my dopiero po 50. latach możemy czytać także po polsku - mówiła w Dwójce Anna Świtajska, redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa, dzięki któremu słynny esej Lindy Nochlin pt. "Dlaczego nie było wielkich artystek?" jest wreszcie dostępny w rodzimym przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo historia sztuki kobieta eseistyka Dwójka Linda Nochlin feminizm KULTURA

Andrzej Dobber: urodziłem się, żeby śpiewać

- Z Wikipedii wynika wprawdzie, że zacząłem śpiewać w 1985 roku, brakuje więc dwóch lat do jubileuszu czterdziestolecia. Prawda jest natomiast taka, że w tym roku rzeczywiście mija 40 lat jak stanąłem na scenie. Jeszcze jako student śpiewałem w Filharmonii Krakowskiej i Operze Krakowskiej - mówił w specjalnej audycji świątecznej Andrzej Dobber, jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Dobber śpiew opera kariera muzyka klasyczna jubileusz KULTURA

Roman Wilhelmi - całkowicie oddany aktorstwu. "Długo musiał się dobijać o swoje"

- Zacząłem od punktu widzenia fana. Wielu moich kolegów muzyków przerzucało się cytatami, nie tylko z seriali "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zauważyłem, że Roman Wilhelmi cieszy się swego rodzaju estymą, ale nie wśród elit. Ma szerokie i wierne grono fanów, którzy znają anegdoty o nim, one wciąż żyją. Niektóre trudno zweryfikować, inne bardzo dobrze do niego pasują, te niesprawdzone nie znalazły się w książce - mówił w Dwójce Marcin Rychcik, autor biografii Romana Wilhelmiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Wilhelmi Andrzej Zieliński Dwójka aktor aktorstwo aktorzy KULTURA

Andrzej Kosendiak: płyta "Kaspar Förster" pokazuje, że Europa była jednością

- Mam coraz większe poczucie, że XVII wiek to taki okres, gdzie prądy, myśli, inicjatywy, style rozprzestrzeniały się swobodnie. Ale również ludzie - twórcy, kompozytorzy, muzycy - mieli szansę uzyskiwania zatrudnienia w bardzo różnych miejscach - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak. Kierowane przez niego Narodowe Forum Muzyki wydało właśnie album "Kaspar Förster" z muzyką XVII-wiecznego kompozytora pochodzącego z Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka album Narodowe Forum Muzyki muzyka dawna

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny zdjęcia fotograf Leszek Fidusiewicz Dwójka PRL historia PRL

"Bal maskowy". Anna Wieczur: lubię dotykać różnych emocji w ramach jednej opowieści

- Należę do tych reżyserów, którzy uwielbiają różnorodność i dotykanie różnych kolorów i emocji w ramach jednej opowieści. W "Balu maskowym" jest moment żartobliwy w postaci Oskara. Verdi pięknie to określił, że kiedy on się pojawia, rozpuszcza niejako to napięcie, które wynika ze spraw dotyczących życia i śmierci - mówiła w Dwójce Anna Wieczur.
Zobacz więcej na temat:  Anna Wieczur-Bluszcz opera Giuseppe Verdi Dwójka KULTURA Opera Śląska Bytom premiera

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. "Był człowiekiem pełnym energii i żarliwości"

- Znałam go od dziecka, po sąsiedzku, jako znajomego moich rodziców. Moim zdaniem się nie zmieniał, był wciąż taki sam, odmawiał wywiadów, rzadko się na nie godził. Prywatnie opowiadał cudownie, a na pytania o wywiad odpowiadał: Regina, daj spokój! - mówiła w Dwójce Regina Gowarzewska z Filharmonii Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Dwójka kompozytor kompozycja komponowanie

"Sztuka świętowania" - album pełen ponadczasowych motywów

- Mój cykl polega na innym podejściu do historii sztuki, czyli opowiadania o niej motywami. Pokazuję, że one przewijają się w kolejnych epokach u innych artystów i w różnych stylach. Jednym z nich jest świętowanie, motyw uczty, tańców i maskarad. Chcę przybliżyć obrazy i artystów, którzy po niego sięgali - mówiła w Dwójce Marta Motyl.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo album Dwójka Marta Motyl Leonardo da Vinci