Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
Zobacz więcej na temat:  wystawa starożytność Sandomierz Dwójka muzeum archeologia

"Passacaglia". Adam Bałdych: ja i Leszek Możdżer mamy w sobie podobne muzyczne fluidy

- Ten moment nadszedł rok temu. Poczuliśmy, że mamy w sobie podobne muzyczne fluidy, które nas popychają w jednym kierunku. Stąd właśnie wziął się album "Passacaglia" - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" skrzypek Adam Bałdych o projekcie, który zrealizował wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych Leszek Możdżer Leszek Możdżer i Adam Bałdych płyta Dwójka KULTURA MUZYKA Erik Satie Passacaglia

Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Strugała dyrygent Marek Pijarowski Krzysztof Jakowicz Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
Zobacz więcej na temat:  taniec Poznań Teatr Muzyczny w Poznaniu Dwójka Przemysław Kieliszewski TEATR przetarg śpiew

"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA Dwójka Agnieszka Kosińska SZTUKA

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji

- Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - mówił w Dwójce Jacek Świdziński, rysownik i twórca komiksów.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki literatura powieść powieść graficzna Warszawa Festiwal Młodzieży Dwójka komiks Jacek Świdziński

Pierwsze opolskie festiwale. "Dzięki Opolu rozkwitły niezwykłe kariery"

- Wiele ówczesnych gwiazd odmówiło udziału, dzięki temu pierwszy festiwal wykreował nowe postaci polskiej sceny, jak Ewa Demarczyk, Bohdan Łazuka, Karin Stanek i Niebiesko-Czarni. Drugą ważną siłą tego pierwszego festiwalu były zespoły i kabarety studenckie. Nie było artystów z górnej półki, więc zaczęła się tworzyć nowa górna półka - mówił Michał Wilczyński o I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zieliński Opole festiwal w Opolu polska piosenka Dwójka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jacek Fedorowicz Michał Urbaniak Bohdan Łazuka Michał Wilczyński Jan Kawecki Paweł Brodowski Ewa Demarczyk Karin Stanek Czesław Niemen Mateusz Święcicki Jerzy Grygolunas

Adam Banaszak: z Orkiestrą MACV posługujemy się podobnym językiem muzycznym i wrażliwością

- Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej miałem zaszczyt zadebiutować w czerwcu 2023 roku podczas Festiwalu Mozartowskiego, prowadząc spektakle "Don Giovanniego". Spotkałem zespół szalenie ambitny i niezwykle muzykalny, z którym posługujemy się podobnym językiem muzycznym i wrażliwością. To zespół grający na instrumentach historycznych, a moje doświadczenia teatralne i operowe jak dotąd są inne - mówił w Dwójce Adam Banaszak, nowy kierownik muzyczny Orkiestry MACV.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Adam Banaszak Orkiestra MACV Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Dwójka

Justyna Sieńczyłło: walczymy o Teatr Kamienica, dzieło życia mojego męża

- Poświęciliśmy z mężem 20 lat życia, swoje oszczędności, żeby stworzyć najbardziej warszawski teatr w Warszawie. Walczymy o wszystko. Walczymy o to, by mógł istnieć dalej - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Justyna Sieńczyłło, dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Kamienica. Prywatna warszawska scena obchodzi w tym roku 15-lecie działalności.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Kamienica Emilian Kamiński justyna sieńczyłło KULTURA Dwójka Warszawa jubileusz Teatru Kamienica

Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha"

- Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować - mówiła w Dwójce Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica wspomnienie Lista Schindlera Magda Huzarska-Szumiec Niusia Horowitz-Karakulska Dwójka Oskar Schindler

"Lekcje seksu doktora Alzheimera". Radosław Piwowarski debiutuje jako pisarz

- Była pandemia, nie kręciło się filmów, był rok czasu, żeby coś zrobić. A że chodziło to za mną już od dawna, to wykorzystałem ten czas. No i teraz kpią sobie ze mnie, że jestem debiutant - mówił w Dwójce reżyser filmowy Radosław Piwowarski, który napisał powieść pt. "Lekcje seksu doktora Alzheimera".
Zobacz więcej na temat:  Radosław Piwowarski literatura KULTURA Dwójka miłość starość

"Jerzy Kukuczka był człowiekiem bardzo skrytym" - wspomnienia żony himalaisty

- Jerzy nie chciał nam w domu opowiadać o tych przejmujących przygodach, które przeżywał w górach. Mówił o różnych pięknych rzeczach, o wyprawie, przyrodzie, ale nigdy o przykrych zdarzeniach. Chronił nas przed nimi. Tak naprawdę dopiero po jego śmierci odkryłam, co przeżył w górach. Czytałam jego pamiętniki, wyznania i notatki, wówczas właściwie odkryłam go na nowo - mówiła w Dwójce Cecylia Kukuczka, żona himalaisty.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kukuczka Himalaje wspinaczka Cecylia Kukuczka Dwójka góry

Jacek Fedorowicz o książce "Szkic": moja żona opowiada lepiej ode mnie

- Trudno mi stwierdzić, dlaczego tytuł książki jest właśnie taki, ale prawdopodobnie ukształtował się na podstawie zeznań mojej żony. Zawsze mówiła o swoim malarstwie, że jest niedokończone. Powstawały wspaniałe szkice, które nie zawsze potem były kończone, czasami na moją prośbę. Były tak dobre, że nie trzeba było już nic dodawać - mówił w Dwójce Jacek Fedorowicz o książce "Szkic. Hanka i Jacek Fedorowiczowie w rozmowie z Patrycją Bukalską".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Fedorowicz biografia Dwójka

Alina Ratkowska i Paweł Gusnar - od "Nimf" do płyty "Le Clavecin Moderne plus Saxophone"

- Wszystko zaczęło się w 2007 roku od "Nimf", szczególnego i zarazem pięknego utworu. Stąd też ponownie zaprosiliśmy panią Weronikę Ratusińską i na tym dwupłytowym albumie pojawia się również jej nowa kompozycja pt. "Reflections" - mówili w Dwójce Alina Ratkowska i Paweł Gusnar o nagranej wspólnie płycie pt. "Le Clavecin Moderne plus Saxophone".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Gusnar klawesyn saksofon płyta Dwójka KULTURA MUZYKA Alina Ratkowska

"Don Kichot" w Teatrze Śląskim - zawsze trzeba walczyć, nigdy nie można się poddawać

- W kameralnym aktorskim gronie jest więcej miejsca na dzielenie się energią. Można lepiej siebie usłyszeć i dotknąć tego, o czym rozmawiamy w spektaklu. Chodzi o poszukiwanie własnych marzeń i sfery wolności, o to, co jest skrywane, a warto byłoby o to zawalczyć - mówił w Dwójce Jakub Roszkowski, autor adaptacji i reżyser spektaklu "Don Kichot" w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Miguel Cervantes Teatr Śląski Dwójka aktor aktorstwo aktorzy