Polskie Radio
Section05

Japonia

Spóźnieni i sztywni: japońska rodzina cesarska wkracza do mediów społecznościowych

W tym tygodniu na Instagramie pojawiło się konto japońskiej rodziny cesarskiej. I chociaż na razie znalazło się na nim jedynie 21 nudnych i oficjalnych obrazków cesarza Naruhito, cesarzowej Masako i księżniczki Aiko, i tak można mówić o małej rewolucji. Jest to ich kolejny mały krok w kierunku normalnego życia, a konto w ciągu zaledwie dwóch dni zdobyło już ponad pół miliona obserwujących.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe STYL ŻYCIA cesarz Naruhito japońska rodzina cesarska Michał Strzałkowski Robert Grzędowski Trójka

Grand Prix Japonii. 4. runda mistrzostwa świata Formuły 1 już w niedzielę

W niedzielę na torze Suzuka zostanie rozegrana 4. runda mistrzostw świata Formuły 1 - Grand Prix Japonii. Po trzech liderem cyklu jest obrońca tytułu Holender Max Verstappen z teamu Red Bull, który wygrał w tym roku już dwa wyścigi w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców wyścigi samochodowe Max Verstappen kierowcy samochody

"Szogun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu, który stał się globalnym fenomenem

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney+, bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Kim był William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blacthorne'a? Jak wyglądała walka o władzę Tokugawy Ieyasu, który był historycznym odpowiednikiem pana Toranagi? O prawdzie i fikcji w serialu "Szogun" rozmawiamy z historyczką Ewą Pałasz-Rutkowską z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA serial

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska transport miejski metro pociągi kolejka Wuppertal Paweł Turski Witold Lazar Trójka

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

"Szōgun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w Japonii?

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney + bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Akcja serii rozgrywa się u progu XVII wieku w Japonii, a osią fabuły jest walka o władzę, którą podejmuje pan Toranaga. Świat ten obserwujemy oczami Johna Blacktohorne’a angielskiego żeglarza, który trafia w sam środek dziejowej zawieruchy. Jak wyglądała prawdziwa walka o władzę i tytuł szoguna u progu XVII wieku w Japonii? Kim był i jaką rolę odegrał William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blackthorne’a? Jaką rolę w walkach o dominację nad Japonią odegrali Portugalczycy? Czy samurajowie,  by odkupić hańbę mordowali swoje dzieci? Na te i inne pytania odpowie prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, kulturoznawczyni i orientalistka z Katedry Japonistyk Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprasza Bartłomiej Makowski
Zobacz więcej na temat:  serial

Zwiedzanie dźwiękowe z Haruomim Hosono. Seria Ethnic Sound Selection

 „Słuchając muzyki hinduskiej lub arabskiej, czuję się trochę jak japoński turysta” powiedział niegdyś Haruomi Hosono opowiadając o swojej muzycznej koncepcji „Omni Sight Seeing” , podróżach i spotkaniach z muzykami z całego świata. Dziś opowieść o japońskich latach 80. i tamtejszej fonografii przeniesie się do piątkowych Źródeł. Stanie się tak za sprawą serii „Ethnic Sound Selection”, której kuratorem był właśnie Hosono.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Krzysztof Dziuba

"Oppenheimer" zdobył Oscara za najlepszy film. O czym jest obraz Christophera Nolana?

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

Hina Matsuri - Japońskie Święto Lalek

W Japonii 3 marca (dawniej – trzeciego dnia trzeciego miesiąca księżycowego) obchodzi się tradycyjnie Święto Dziewcząt, nazywane również Świętem Lalek, Hina Matsuri. Tradycyjnie na dwa tygodnie przed tym dniem w najbardziej reprezentacyjnej części japońskich domów stawiane jest wielostopniowe podium przykryte czerwoną tkaniną. Na nim dziewczynki umieszczają komplet lalek zwany hina ningyo.
Zobacz więcej na temat:  folklor święta kultura ludowa Azja tradycja wiosna lalka