Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Folkowy Fonogram Roku. Aleksandra Tykarska: muzyka tradycyjna proponuje prawdziwe perełki

Folkowy Fonogram Roku to konkurs towarzyszący Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Mogą wziąć w nim udział zespoły, które działają w Polsce i grają muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. - Chodzi o wiele różnych inspiracji, których całe bogactwo znajduje się w głowach naszych artystów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Tykarska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Paweł Sołtys Folkowy Fonogram Roku Aleksandra Tykarska folk

Sport w radiu i bezpieczeństwo w górach. Słuchacz współprowadził "Cztery pory roku"

Współgospodarzem wtorkowych "Czterech pór roku" był Bartosz Guzik z Poznania, słuchacz, który prowadzenie audycji wylicytował w trakcie akcji charytatywnej "Choinki Jedynki". - Porozmawiamy o sporcie w radiu, a także o pieszej turystyce górskiej - zapowiedział na wstępie. I słowa dotrzymał.  
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także Filip Jastrzębski Cezary Gurjew Tatry turystyka lawiny

"Dama z gronostajem". Jakie tajemnice wiążą się z tym obrazem? W rozmowie z Markiem Stremeckim analizuje Katarzyna Bik

"Dama z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci to jeden z najważniejszych obrazów w Polsce, a jednocześnie jedno z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. - Dzieła tego artysty na owe czasy były niezwykle nowatorskie - przekonuje Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Katarzyna Bik Zobacz także SZTUKA malarstwo Leonardo da Vinci historia Polski Adam Jerzy Czartoryski Izabela Czartoryska

Ostatnie pożegnanie Marcina Wichy. "Jego książki są poruszające"

Rodzina, przyjaciele, ludzie kultury i mediów oraz wielbiciele jego twórczości pożegnali w Warszawie Marcina Wichę. Pisarz, felietonista, grafik i projektant, laureat Paszportu "Polityki", Nagrody Literackiej "Nike" oraz Nagrody imienia Gombrowicza zmarł 25 stycznia. Miał 53 lata. - Bez wątpienia to był jeden z największych pisarzy swojego pokolenia - wspomina na antenie Jedynki Paweł Sołtys ps. Pablopavo. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Marcin Wicha wspomnienie Paweł Sołtys

Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia o swoich planach opowiada Pawłowi Sztompke

- Chciałbym dostarczać muzycznych odkryć dla słuchacza i muzycznych wyzwań dla naszych muzyków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Czy radiowi muzycy wyruszą niebawem w trasę koncertową po stołecznych parkach, wzorowaną na Leonardzie Bernsteinie i Filharmonii Nowojorskiej?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Zobacz także MUZYKA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra

Marcin Zarzeczny w głośnym serialu szpiegowskim. Gra razem z Michaelem Fassbenderem i Richardem Gere'em

Marcin Zarzeczny znalazł się w obsadzie amerykańskiego serialu "Agencja", w którym występują również m.in. Michael Fassbender i Richard Gere. Polski aktor wciela się w nim w postać Białorusina, który jest na celowniku londyńskiego oddziału CIA. - Możemy zobaczyć, co dzieje się z człowiekiem, którego po prostu dopada karma - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska serial Marcin Zarzeczny Michael Fassbender

Katarzyna Bonda: wszystko, co jest w moich książkach, bierze się z rzeczywistości

Lena Silewicz to bohaterka najnowszej powieści Katarzyny Bondy. Kryminał nosi tytuł "Kolekcjoner lalek" i jest początkiem nowej serii, która ma być skierowana do młodszych czytelniczek. - Nie miałam planu pisania nowej serii, ale pomyślałam sobie, że szkoda takiej bohaterki na postać poboczną - przyznaje gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Zobacz także Katarzyna Bonda kryminał literatura

Pierwsze ogrody zoologiczne XIX-wiecznej Europy - jak to się zaczęło?

Ptaszarnie, królikarnie, pasieki i stajenki były wpisane w krajobrazy rezydencjonalnych posiadłości. Budowano specjalne pawilony, wyspy przeznaczone dla zwierząt domowych, a także dzikich, przybywających z terenów leśnych. - Człowiek początkowo wykorzystywał siłę pociągową zwierząt i ich walory obronne. Później zaczął zauważać, że zwierzęta mogą być elementem atrakcyjnym - przypomina dr Anna Majdecka-Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska zwierzęta Anna Majdecka-Strzeżek Zobacz także Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Moje Hybrydy" – reportaż Anny Kołodziejczyk

1 lutego 1957, koncertem jazzowym, zainaugurowano w Warszawie działalność studenckiego klubu Hybrydy. To wyjątkowe miejsce na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz Stolicy i Polski. Na przestrzeni dziesięcioleci występowali w nim najważniejsi muzycy swojej epoki. Młynarski, Osiecka, Kofta, Pietrzak, Gintrowski, Wołek. To tylko niektórzy spośród wspaniałego grona kompozytorów, wykonawców, satyryków, autorów tekstów bywających w Hybrydach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Anna Kołodziejczyk pr poleca