Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Kanał Bydgoski i Barka Lemara. "Lato z Radiem" w Kujawsko-Pomorskiem

Barka Lemara jest jednym z najciekawszych zabytków techniki w Polsce. Zbudowana w 1937 roku, kiedyś pływała rzekami i kanałami razem z rodziną właścicieli, którzy na tej barce po prostu mieszkali. Dziś, pięknie odrestaurowana, jest jedynym w naszym kraju pływającym muzeum historii barek i żeglugi słodkowodnej. 
Zobacz więcej na temat:  Bydgoszcz Lato z Radiem 2024 Agnieszka Kunikowska Roman Czejarek Barka Lemara Lato z Radiem

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. I [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

"Lato z Radiem" świętuje 53. urodziny. Posłuchaj wspomnień i archiwalnych nagrań

"Lato z Radiem" po raz pierwszy zostało wyemitowane 1 lipca 1971 roku o godz. 11. Pomysłodawcą był Aleksander Tarnawski, a premierowa audycja trwała 48 minut i 43 sekundy. W poniedziałkowym wydaniu audycji wspominaliśmy pierwszych prowadzących i najciekawsze wydarzenia z bogatej historii audycji.  
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz kryminał literatura Sława Bieńczycka Zbigniew Krajewski Lato z Radiem 2024 Tadeusz Sznuk Roman Czejarek Lato z Radiem

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy trzeci odcinek kryminalnego opowiadania [POSŁUCHAJ]

Dwa tygodnie temu w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczął się konkurs "Lato z dreszczykiem", prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Poznaliśmy wtedy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. W poniedziałek (1.07) ogłosiliśmy drugiego zwycięzcę – został nim pan Mikołaj Ryśkiewicz z Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Przemysław Piotrowski: Igor Brudny to najbardziej lubiany komisarz na polskim rynku literackim

Przemysław Piotrowski urodził się w 1982 roku. Przez wiele lat był dziennikarzem sportowym, potem także śledczym. Pierwszą powieść wydał w 2015 roku, ale największą sławę przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Brudnym rozpoczęty w roku 2020. W "Lecie z Radiem" autor opowiedział o swoich inspiracjach i najnowszej powieści pt. "Anubis". 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 kryminał Anna Stempniak Przemysław Piotrowski literatura Lato z Radiem

"Koncert Chopinowski": dzieła Fryderyka Chopina w interpretacji Andrzeja Czajkowskiego

W audycji z 23 czerwca usłyszeliśmy obszerne fragmenty występów Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982) w ramach V Konkursu Chopinowskiego (1955). Z ogromnym powodzeniem grał wtedy m.in. Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Impromptu Ges-dur op. 51, Poloneza - Fantazję As-dur op. 61 oraz Preludium cis-moll op. 45. W audycji z 30 czerwca można było posłuchać Scherza E-dur op. 54 kończącego jego występ w II etapie konkursu i Koncertu f-moll op. 21, który pianista wybrał do finałowego etapu. Towarzyszyła mu wtedy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

"Matysiakowie". Co w 3505 odcinku?

Co tydzień goszczą w naszych domach, przypatrują się naszym sprawom, cieszą się i smucą razem z nami. Rozniecają w nas iskierkę nadziei na lepsze jutro i mówią o tym, jak żyć dobrze, godnie i uczciwie. Ta rodzina jest z nami już od ponad pół wieku! Zapraszamy do słuchania.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie radio Marta Rebzda Aleksandra Kowalicka Przemysław Wyszyński Ewa Konstancja Bułhak Sylwester Maciejewski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

Antyczny port w Egipcie. Co odnaleziono w Berenike?

Berenike, starożytny port nad Morzem Czerwonym w Egipcie, zyskał międzynarodową sławę dzięki odkryciom polskich archeologów. Na terenie dawnego miasta odnaleziono niezwykłe cmentarzysko zwierząt domowych. Ponad 500 kotów, psów i małp zostało pochowanych z niezwykłą starannością - owinięte w tkaniny, przykryte kocykami, z zabawkami u boku. W niedawno zakończonym sezonie wykopaliskowym natrafiono na kolejne zwierzęce groby, a wśród nich odkryto intrygujące znalezisko - drobne zwitki papirusów. Kto mógł być ich właścicielem?
Zobacz więcej na temat:  Egipt Morze Czerwone archeologia Katarzyna Kobylecka Berenike Marta Osypińska Tomasz Płonka

Edgar Allan Poe "Maska śmierci szkarłatnej" w "Lekturach przed północą"

Z mrocznego skarbca radiowych adaptacji arcydzieł światowej literatury: gotycka nowela Edgara Allana Poe. "Maska śmierci szkarłatnej" (znana także pod tytułem "Maska czerwonego moru") to jedno z najsłynniejszych dzieł, amerykańskiego prekursora opowieści grozy, ojca chrzestnego metafizycznego horroru, postaci ikonicznej dla epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Edgar Allan Poe romantyzm