Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Testimonium Flavianum" Józefa Flawiusza. Skąd biorą się wątpliwości dotyczące autentyczności?

"Testimonium Flavianum", czyli słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze pozachrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Józef Flawiusz Jezus Chrystus Mateusz Kusio Wielkanoc

Prezydent Argentyny ostro o prezydencie Kolumbii. Ekspert: w normalnych stosunkach takich słów się nie używa

Prezydent Argentyny, Javier Milei, wywołał oburzenie w Kolumbii nazywając swojego kolumbijskiego odpowiednika Gustavo Petro "terrorystycznym mordercą". To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź z ust tego polityka, tym razem jego komentarze doprowadziły jednak do poważnego dyplomatycznego spięcia.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Donald Trump USA Argentyna Kolumbia ONZ żywność Javier Milei

Skrzypczyk, Skawiński i Uniatowski w Programie 1. Jak powstają przeboje?

W Poniedziałek Wielkanocny w Programie 1 Polskiego Radia nie zabraknie wspaniałych gości. O recepcie na udany przebój opowiedzą: Jerzy Skrzypczyk, współzałożyciel, perkusista, lider Czerwonych Gitar oraz Grzegorz Skawiński, autor tekstów, kompozytor, wokalista Kombii. W studiu radiowej Jedynki pojawi się także wokalista Sławek Uniatowski, który zdradzi sekret idealnej interpretacji znanego hitu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skrzypczyk Czerwone Gitary Grzegorz Skawiński Kombii Sławek Uniatowski Zbigniew Krajewski Kamil Wicik

Wielkanoc dawniej i dziś. Co króluje na naszym stole?

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? Jak może wyglądać Wielkanoc wegetariańska?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wielkanoc jedzenie Małgorzata Jasztołt Bogdan Gałązka Małgorzata Kozakiewicz David Gamtsemlidze Dominika Targosz Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Tomasz Prange-Barczyński

Bohumil Hrabal. Pisał bez patosu, górnolotności i nadęcia

Kiedy Polacy mówią "to jest jak z Mrożka", mają na myśli sytuacje pełne absurdu. A co to znaczy "być jak z Hrabala"? - To był wielki intelektualista, który w gospodzie przede wszystkim opowiadał, rozmawiał, cytował wiersze podczas swoich posiedzeń, a ludzie patrzyli na niego jak zaczarowani - mówi Monika Zgustova, biografka Bohumila Hrabala.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Bohumil Hrabal Monika Zgustova Andrzej Jagodziński Aleksander Kaczorowski Czechy

"To słowo" z BBC Audio Drama Awards 2024. Przypominamy nagrodzone słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Dokumentalne słuchowisko "To słowo" Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, zostało wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy je w czwartkowy wieczór. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda nagroda Zamojszczyzna historia Polski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Beata Jankowska Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin pr poleca

Polska ma swojego van Gogha. Dzieło wkrótce trafi na wystawę

Jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach zostanie już wkrótce udostępniony publicznie. Będzie można go oglądać od 26 kwietnia w Oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Co wiemy o płótnie "Wiejskie chaty pośród drzew"?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska Vincent van Gogh Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego Katarzyna Novljaković Julio del Hoyo

Zbigniew Górny: w tworzenie Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej wkładaliśmy ogromną pasję

Zbigniew Górny to polski aranżer, dyrygent oraz kompozytor piosenek, muzyki instrumentalnej i filmowej. W latach 70. XX wieku został dyrektorem i dyrygentem Orkiestry PRiTV w Poznaniu i pozostał nim do chwili ustania państwowego mecenatu w 1991 roku. W "Muzycznej Jedynce" opowiedział o początkach, inspiracjach i działalności grupy. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Zbigniew Górny MUZYKA Poznańska Orkiestra Rozrywkowa PRiTV

Rosyjski pocisk nad Polską. Wiceszef MON: nie było przesłanek do zestrzelenia

- Jeśli rosyjska rakieta w polskiej przestrzeni powietrznej zmierzałaby do określonego celu, natychmiast zostałaby zestrzelona - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek. Dodał, że "nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa, więc tego obiektu nie trzeba było zestrzeliwać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Agnieszka Drążkiewicz Stanisław Wziątek MON Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO Rosja Rząd Donalda Tuska polityka