Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Kradzieże na terenie ogródków działkowych. Zabezpiecz drogocenne sprzęty

Wiosna, lato i wczesna jesień to na działkach okres żniw dla rabusiów. Jeśli nie znajdą niczego wartościowego, to potrafią zniszczyć to, co zastaną. Niektórzy działkowicze, aby uniknąć zniszczeń, zostawiają otwarte altanki, a wszystko, co cenne, wożą ze sobą. Niestety złodzieje zabierają, co tylko wpadnie im w ręce.
Zobacz więcej na temat:  ogród ogrodnictwo kradzież ogródki działkowe społeczeństwo

Kim jest współczesny pielgrzym? "Coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę"

Sierpień jest miesiącem pielgrzymek. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż pielgrzymowano już w starożytności. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć przeproszenia za popełnione niegodziwości albo wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy pomyślność. Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski pielgrzymka Kościół katolicki wiara Częstochowa Jasna Góra Santiago de Compostela socjologia społeczeństwo

Igrzyska od kulis. Jak paryską imprezę wspominają dziennikarze Jedynki?

Igrzyska olimpijskie w Paryżu zakończyły się w niedzielę (11 sierpnia). Program 1 Polskiego Radia wysłał do Francji liczną grupę dziennikarzy, reporterów i sprawozdawców, czego efektem był nie tylko specjalny serwis internetowy, ale również szereg multimediów dostępnych w mediach społecznościowych Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie Filip Jastrzębski

Ostrzeżenie przed małpią ospą. "Ma potencjał epidemiczny"

- W 2022 r. w prawie 100 krajach na całym świecie wystąpił ten sam wirus, tylko inny jego wariant, mniej zjadliwy. Wydostał się z Afryki, bo to jest miejsce jego głównej aktywności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, mówiąc o przypadku małpiej ospy wykrytym w Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo medycyna zdrowie Paweł Grzesiowski małpia ospa Afryka Szwecja choroby zakaźne

Przyjazna przestrzeń wokół nas. "Adwokat czwartej przyrody" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Spotykamy się w krakowskiej dzielnicy Podgórze, prawie w samym centrum miasta, pod kopcem Kraka. Odbędziemy wspólny spacer po nieczynnym, od ponad 30 lat, kamieniołomie Libana, miejscu przejętym przez siły natury, tajemniczym i do końca nieodkrytym. To prawdziwy unikat, który przyciąga miłośników takich właśnie postindustrialnych krajobrazów, fotografów, miłośników przyrody.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska Grażyna Wielowiejska przyroda reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Zdrowie w polskiej armii. Czy jest odzwierciedleniem kondycji społeczeństwa?

Kondycja zdrowotna, a w tym również stan psychiczny polskiego żołnierza, to odzwierciedlenie kondycji społeczeństwa. W "Eurece" dowiedzieliśmy się, jak w Święto Wojska Polskiego ocenia to zdrowie naczelny lekarz psychiatra Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego płk dr n. med. Radosław Tworus.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Wojsko Polskie żołnierze zdrowie Radosław Tworus Sebastian Duda medycyna zdrowie psychiczne

"Miłosz w Kalifornii" Cynthii Haven. Jak wyglądało życie noblisty na emigracji?

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. W związku z przypadającym w tym roku Rokiem Miłosza powstają nowe książki poświęcone poecie oraz specjalne wydania jego dzieł. Jedną z publikacji zasługujących na uwagę jest "Miłosz w Kalifornii" amerykańskiej badaczki Cynthii Haven. O szczegółach rozmawialiśmy z krytykiem literackim, wydawcą i przyjacielem noblisty, Jerzym Illgiem. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Illg Czesław Miłosz Magda Mikołajczuk literatura emigracja USA poezja