Polskie Radio
Section05

język polski

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Praga Kanada Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone dyplomacja wojna na Ukrainie Polonia

TYLKO U NAS Język ukraiński a polski. Podobieństwa i różnice, czyli jak się dogadać

Po ataku Rosji na Ukrainę pojawiła się w naszym kraju ogromna liczba osób szukających schronienia przed wojną. Jednym z wielu wyzwań, przed jakimi stają zarówno uchodźcy, jak i Polacy, którzy spieszą im z pomocą, jest bariera językowa. Dlatego warto przyjrzeć się językowi ukraińskiemu, sprawdzić, co łączy, a co dzieli go z językiem polskim. Warto szukać porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina gramatyka języki obce HISTORIA

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych językoznawstwo język ojczysty feminatywy

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język ojczysty ewolucja językoznawstwo Piotr Łodej Trójka

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i eksperyment językowy

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Ma ono na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Z tej okazji w Czwórce pojawiła się Zuzanną Wojtukiewicz - studentka lingwistyki stosowanej, która jest autorką nietypowego, językowego eksperymentu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Języki obce. Czy poliglocie łatwiej wyrazić słowami uczucia?

Niekiedy języków obcych uczymy się dla przyjemności, jednak zazwyczaj stoją za tym ściśle określone cele. Jeżeli uczymy się wielu języków, to należy zaczynać od najprostszego dla nas? Czy kolejne języki, których się uczymy, będą dla nas łatwiejsze? Czy jeżeli posługujemy się językiem obcym, łatwiej jest nam wyrażać emocje?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język angielski poliglota język francuski język hiszpański

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Bralczyk język ojczysty językoznawstwo społeczeństwo

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek