Polskie Radio
Section05

język polski

Kolejna rewolucja w szkole? Nauczyciel nie gryzł się w język

MON chce do szkół wprowadzić "w miarę bezsporne" patriotyczne lektury. Dr Jarosław Wowak zauważa, że to powielanie działań poprzedniego rządu. - Coś, co było krytykowane, wraca - mówi dla polskieradio24.pl nauczyciel, wskazując, że podobne inicjatywy forsował resort edukacji pod kierownictwem Przemysława Czarnka. Polonista podkreśla, że motyw patriotyzmu jest już obecny w wielu książkach, dlatego ocenia ten pomysł jako "dziwny". - To nadmuchiwanie balonika, który jest bliski wystrzału - podsumowuje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła lektury szkolne nauczyciel Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o niebie

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem językowo o niebie. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Feminatywy - od protestów po akceptację. Dr Formanowicz o walce ze stereotypami

- Używanie bądź nieużywanie feminatywów nie leży tylko w gestii kobiet. Jeżeli będziemy popularyzowali te formy, jeżeli instytucje będą sugerowały czy postulowały ich używanie, to wówczas przestanie to być tylko wybór kobiety, a będzie to pewnego rodzaju norma społeczna - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Formanowicz, psycholożka (SWPS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 feminizm feminatywy

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nazwy niektórych polskich miejscowości cz. 3

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem ciąg dalszy rozmowy o nazwach niektórych polskich miejscowości. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

"Senat wspiera naszych rodaków na Litwie". Spotkanie z Bogdanem Borusewiczem

Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błonska w trakcie swej niedawnej, pierwszej od początku kadencji wizyty na Litwie, spotkała się z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie. W spotkaniu  uczestniczył m.in. senator Bogdan Borusewicz - przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, z którym rozmawiało Polskie Radio dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Senat Wilno Polacy za granicą Bogdan Borusewicz

Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

Czy język polski rzeczywiście jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Czego można się dowiedzieć o polszczyźnie, kiedy postrzegamy ją jako język obcy? Między innymi o tym Mateusz Adamczyk rozmawiał Wiolettą Gurdak - polonistką, nauczycielką języka polskiego jako obcego, metodyczką i autorką licznych materiałów dydaktycznych oraz egzaminatorką Państwowych Egzaminów Certyfikatowych z Języka Polskiego jako Obcego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk polszczyzna nauka języków obcych