Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

NASZ WYWIAD Zbrodnie Stalina w Rosji czasem nazywają "ceną zwycięstwa"

- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja HISTORIA ZSRR Katyń Zbrodnia Katyńska Raport Białoruś

Sondaż o Stalinie. Polityk: Rosjanom źle zadano pytanie

Rosyjski komentator i niezależny polityk Jewgienij Rojzman skrytykował Centrum Analityczne Jurija Lewady za sondaż dotyczący Józefa Stalina. Wczoraj rosyjskie media podały, powołując się na wyniki badań socjologicznych, że co najmniej 70 procent Rosjan pozytywnie ocenia historyczną rolę Józefa Stalina, a ponad 50 procent "interesem państwa” usprawiedliwia stalinowskie represje i mordy.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja ŚWIAT Władimir Putin

Ekspert: bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego

- Samo bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego. Szacunek dla tych ludzi i chwała im się należy. Natomiast można krytycznie podchodzić do tych dni przed powstaniem, do tych kolejnych decyzji podejmowanych gdzieś na etapie kierownictwa mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Związek Sowiecki historia Polski okupacja sowiecka Adolf Hitler Armia Krajowa

Rosja publikuje dokumenty. Co robili 17 września 1939 roku?

Rosja opublikowała kolejne dokumenty wybielające udział Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Ministerstwo obrony zamieściło w internecie odtajnioną dokumentację z pierwszego okresu po napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR. W publikacji tej, podobnie jak we wcześniejszych, nie ma informacji o napaści Armii Czerwonej na Polskę ani współpracy Moskwy z Berlinem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Adolf Hitler historia Polski ŚWIAT

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina ZSRR Związek Radziecki NASZ WYWIAD

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR stalinizm kino literatura FILM