Polskie Radio
Section05

judaizm

"Żaden dialog nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jan Paweł II chrześcijaństwo pascha religia Małgorzata Szymankiewicz Michael Schudrich Episkopat Polski KULTURA

Polsko-izraelski spór o historię. Kto manipuluje tą sprawą?

– Najważniejsze jest to, by zachować szacunek i ostrożność wobec tak delikatnego tematu – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. Odniósł się w ten sposób do konfliktu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W audycji „Ideologika” głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele innych wyznań religijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekumenizm Żydzi islam chrześcijaństwo POLSKA

O dialogu między religiami. „Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu”

„Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości” – podkreślił rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Natomiast Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim są okazją dla katolików do poznania swoich korzeni. O relacjach chrześcijaństwa z judaizmem mówił w audycji Życie z Duszą czy Bez publicysta i eseista Krzysztof Dorosz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi chrześcijaństwo ekumenizm Biblia Filip Memches Krzysztof Dorosz

"Dość oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie"

„Nie będzie zmian w ustawie o IPN, nie zaplanowano spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ambasador Izraela” - powiedziała w niedzielę rzecznika rządu Joanna Kopcińska. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek potwierdziła, że nie będzie zmian w nowelizacji ustawy, dodając, że „mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie”. O nieporozumieniach na linii Izrael-Polska mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Żydzi Yad Vashem II wojna światowa Mateusz Morawiecki historia Polski Łukasz Warzecha

Spór z Izraelem. „To okazja, by pokazać, kto był ofiarą wojny”

„Półtora roku temu po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską, potem przez rok nikt nie zgłaszał wątpliwości” - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwośc Patryk Jaki. „To nie jest ustawa przeciw Izraelowi” - dodał. O sporze nt. „polskich obóz śmierci” mówił w audycji Gorący Temat politolog dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawę komentował też w PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Żydzi II wojna światowa Auschwitz Yad Vashem

Akcja "Przytul hejtera". "Nienawiść jest grzechem"

– W tej akcji chodzi o to, by odpowiedzieć agresorom w sposób kulturalny, spokojny i z szacunkiem, według zasady zło dobrem zwyciężaj – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. W audycji „Ideologika” rozmowa o idei akcji „Przytul hejtera” i o tym, jak w sposób pokojowy przeciwstawiać się atakom w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet przemoc religia chrześcijaństwo islam ewangelia

Rola kobiet w największych religiach świata

– W wyznaniu katolickim kobiety są zaproszone do królewskiego kapłaństwa – powiedział o. Mariusz Bigiel, jezuita. Razem z gośćmi audycji „Ideologika”: rabinem Szalomem Ber Stamblerem, pastorem Michałem Jabłońskim i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie rozmawiali o roli i posłudze kobiet w katolicyzmie, protestantyzmie, islamie oraz judaizmie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół religia kobieta Żydzi chrześcijaństwo protestantyzm Adrian Klarenbach

„Krew. Łączy i dzieli”. Wystawa w Muzeum POLIN w Warszawie

- Krew jest niezwykle uniwersalnym symbolem. Jest jednocześnie biologiczna i szalenie symboliczna. Ma mnóstwo znaczeń w kulturze i w historii. To jeden z bardziej uniwersalnych symboli, nad którym ludzkość od bardzo dawna się zastanawia – powiedziała w audycji Weekend Kulturalny Joanna Fikus z Muzeum POLIN. O wystawie „Krew. Łączy i dzieli”, którą do 29 stycznia można oglądać w Muzeum POLIN w Warszawie, mówiła także Natalia Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi

Chanuka – czas zadumy nad tradycją

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować. O chanukowych tradycjach mówił w Polskim Radiu 24 rabin Szalom Ber Stambler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekumenizm religia